https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-benesovsku-a-berounsku-vzniknou-nove-prirodni-pamatky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Benešovsku a Berounsku vzniknou nové přírodní památky

21.3.2017 08:00 | PRAHA (ČTK)
Přírodní památka Řísnice zabírá 4,2 hektaru. Předmětem ochrany budou hlavně rašeliniště, třasoviště a nevápnitá mechová slatiniště.
Přírodní památka Řísnice zabírá 4,2 hektaru. Předmětem ochrany budou hlavně rašeliniště, třasoviště a nevápnitá mechová slatiniště.
Ve středních Čechách vzniknou dvě nové přírodní památky. Zvláště chráněným územím se stane okolí Řísnice na Benešovsku, kde jsou vlhké a mokřadní louky s rašeliništěm. Druhou přírodní památkou bude Stroupínský potok mezi Hředlemi a Zdicemi na Berounsku. Zvýšenou ochranu těchto území ve čtvrtek schválili krajští radní, sdělil ČTK mluvčí hejtmanství Pavel Lochař.
 

Přírodní památka Řísnice zabírá 4,2 hektaru. "Předmětem ochrany budou hlavně rašeliniště, třasoviště a nevápnitá mechová slatiniště. Chránit chceme ale také několik druhů rostlin, které jsou specifické pro podobná místa," uvedl krajský radní pro životní prostředí Ivo Šanc (STAN). V okolí Řísnice například roste bezkolenec modrý, čertkus lesní, violka bahenní, vítod obecný nebo třeslice prostřední.

V případě Stroupínského potoka je chráněno téměř tříkilometrové říční koryto, celková rozloha památky je 1,16 hektaru. Cenné jsou tam zejména tři druhy živočichů - rak kamenáč, rak říční a střevle potoční.

Ve Středočeském kraji je zhruba 270 maloplošných zvláště chráněných území, 19 rozsáhlých přírodních parků a šest chráněných krajinných oblastí.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist