https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-broumovsku-se-tretim-rokem-po-sobe-narodila-vlcata
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Broumovsku se třetím rokem po sobě narodila vlčata

29.6.2018 00:45 | BROUMOV (ČTK)
Podle hnutí narození vlčat (na obrázku) neznamená, že by se počet vlků na území významně zvyšoval. Mláďata během prvního a druhého roku života smečku opouštějí a hledají nová teritoria.
Podle hnutí narození vlčat (na obrázku) neznamená, že by se počet vlků na území významně zvyšoval. Mláďata během prvního a druhého roku života smečku opouštějí a hledají nová teritoria.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Hnutí Duha
Na Broumovsku se třetím rokem po sobě narodila vlčata. Prokázaly to záběry z fotopastí Hnutí Duha, které zachytily zhruba dva měsíce stará mláďata i dospělé vlky. Kamery ukázaly minimálně čtyři vlčata, uvedlo Hnutí Duha v tiskové zprávě.
 

Vlčata byla tentokrát zjištěna v pohraničním lesnatém pásmu mimo zvláště chráněné území ve východním Podkrkonoší, teritorium smečky však zahrnuje i podstatnou část Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Broumovsko.

Podle hnutí narození vlčat neznamená, že by se počet vlků na území významně zvyšoval. Mláďata během prvního a druhého roku života smečku opouštějí a hledají nová teritoria.

V zimě dobrovolníci a pracovníci Hnutí Duha v oblasti opakovaně stopovali pět vlků. Další dva vlci, kteří by mohli tvořit vlčí pár, se pohybovali ve východní části CHKO. Zda jsou příbuzní s jedinci z první vlčí smečky, by mohly ukázat výsledky genetických analýz ze vzorků trusu.

Výsledky dosavadních testů již například ukázaly, že broumovští vlci jsou blízce příbuzní se smečkami v Dolnoslezském lese v západním Polsku, odkud na Broumovsko přišli. Analýzou trusu se na Mendelově univerzitě v Brně zjišťuje také složení potravy vlků, kterou z převážné části tvoří volně žijící jelenovitá zvířata a divoká prasata.

Na Broumovsku se vlci usadili po více než 200 letech před třemi lety a dosud zadávili desítky ovcí a koz. Někteří chovatelé si stěžují, že náhrady státu za usmrcená domácí zvířata jsou nedostatečná. U soudu se domáhají toho, aby ministerstvo životního prostředí připravilo návrh změny zákona o ochraně přírody a krajiny tak, aby mohl být počet vlků redukován.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist