https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-cenu-josefa-vavrouska-jsou-mezi-nominovanymi-i-reditel-prazske-zoo-reditele-krnapu-nebo-miloslav-nevrly
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Cenu Josefa Vavrouška jsou nominovani i ředitel pražské ZOO, ředitelé KRNAPu nebo Miloslav Nevrlý

19.4.2018 14:34 | PRAHA (Ekolist.cz)
Cena Josefa Vavrouška je spjata se jménem předního českého ekologa a zároveň federálního ministra životního prostředí Josefa Vavrouška, který v roce 1995 tragicky zahynul pod lavinou.
Cena Josefa Vavrouška je spjata se jménem předního českého ekologa a zároveň federálního ministra životního prostředí Josefa Vavrouška, který v roce 1995 tragicky zahynul pod lavinou.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na ekologickou Cenu Josefa Vavrouška je nominováno třiadvacet osobností. Veřejnost mohla své kandidáty přihlašovat až do pátku 13. dubna. Z nominací vybere odborná komise v čele se starostou a moderátorem Vladimírem Kořenem dva laureáty v kategoriích za dlouhodobý přínos a za výjimečný počin. Letošní držitelé ceny budou slavnostně představeni 7. června v Senátu Parlamentu České republiky. Cenu uděluje Nadace Partnerství.
 

Cena Josefa Vavrouška je ocenění, kterým se doposud může pyšnit pouze pětatřicet osobností. Letos k nim přibudou další dvě za dlouhodobý přínos a za výjimečný počin. „Udělujeme dvě ceny, abychom vyzdvihli jak práci osobností, které se životnímu prostředí věnují celý život a pozitivně ovlivňují celé generace, tak inspirativní a odvážné lidi, kterým se podařilo v posledních letech konkrétními činy přispět k udržitelnému rozvoji a být příkladem pro změnu přístupu k životnímu prostředí třeba jen v obci nebo regionu,“ říká nový člen poroty a zároveň její předseda Vladimír Kořen, moderátor a současně starosta Říčan u Prahy. Porotu doplnila ještě i loňská laureátka novinářské ceny Ekopublika Klára Kubíčková.

Mezi patnácti nominovanými v kategorii za dlouhodobý přínos jsou například environmentální výzkumníci Jana a Jiří Dlouzí, profesor Michal Marek z brněnského CzechGlobe, bývalý ředitel správy Krkonošského národního parku Jan Hřebačka či spisovatel Miloslav Nevrlý. V kategorii výjimečný počin bude komise vybírat například mezi ředitelem pražské ZOO Miroslavem Bobkem, vysokoškolským pedagogem Petrem Maradou, současným ředitelem Správy Krkonošského národního parku Robinem Böhnischem nebo podnikatelským vizionářem Petrem Rokůskem.

Cena Josefa Vavrouška je spjata se jménem předního českého ekologa a zároveň federálního ministra životního prostředí, který v roce 1995 tragicky zahynul pod lavinou. Josef Vavroušek byl jedním z hlavních protagonistů konceptu trvale udržitelného rozvoje nejen u nás, ale i v rámci celé Evropy.

„Při letošním vyhlášení ceny vzpomeneme kulaté výročí padesáti let od studentské expedice Lambaréné z roku 1968, která sledovala africkou stopu lékaře a humanisty Alberta Schweitzera,“ vysvětluje ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata. „Josef Vavroušek byl jedním z organizátorů devítiměsíční cesty napříč Afrikou, která významně ovlivnila i jeho pozdější postoje ke globální odpovědnosti za životní prostředí.“


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist