https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-cernomorskem-pobrezi-turecka-za-mesic-nasli-stovku-uhynulych-delfinu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na černomořském pobřeží Turecka za měsíc našli stovku uhynulých delfínů

30.3.2022 11:18 | ANKARA (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Na tureckém černomořském pobřeží uhynul za poslední měsíc neobvykle velký počet delfínů. Jen od Istanbulu po přístavní město Sinop, ležící zhruba v polovině severního pobřeží Turecka, se našlo od konce února asi sto mrtvých delfínů obecných. Informoval o tom deník Daily Sabah. Podle něj většina delfínů uhynula zřejmě proto, že se zamotala do rybářských sítí.
 

Neobvyklé je podle tureckých expertů také to, že delfíni připlouvají nyní tak blízko pobřeží, od něhož se obyčejně drží dál. Podle deníku Daily Sabah to může být způsobeno i větším provozem v Černém moři v souvislosti s válkou na Ukrajině. Může jít i o důsledek klimatických změn.

Úhyn delfínů zkoumá i odborník ze sinopské univerzity Ugur Özsandikçi, podle něhož situace souvisí také s rybářskými aktivitami. "Příčina jejich úhynu je běžná, ale počet mrtvých delfínů je neobvykle vysoký," řekl Özsandikçi agentuře Anadolu. Jen u pobřeží Istanbulu se například 11. března našlo 24 mrtvých delfínů a minulý týden objevili 13 uhynulých delfínů na plážích provincie Sinop.

Turecký institut pro námořní výzkum (TÜDAV) v této souvislosti apeloval na rybáře, aby častěji kontrolovali své sítě a snažili se zachyceným delfínům pomoci.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist