https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-chrudimsku-vznikne-za-vice-nez-tri-roky-poldr-za-639-milionu-korun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Chrudimsku vznikne za více než tři roky poldr, který oblast ochrání před záplavami

27.1.2024 22:08 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Kutříně na Chrudimsku za více než tři roky vznikne poldr, který oblast ochrání před záplavami. Pojme až 3,6 milionu metrů krychlových vody. Povodí Labe za suchou nádrž zaplatí 639 milionů korun, uvedla polská firma Budimex, která práce provede.
 

Poldr vzniká v úzkém údolí mezi Perálcem a Kutřínem. Stavba bude mít 146 metrů dlouhou hráz a maximální výšku 17,8 metru nad úrovní terénu a šířku v koruně přes 5,6 metru. Na ní bude zpevněná komunikace. Zatopená plocha obsáhne 67,5 hektaru. Firma také zrevitalizuje dva kilometry koryta říčky Krounky. Práce má rozvržené na 39 měsíců.

Nádrž ochrání před velkou vodou oblast v povodí řeky Novohradky, do níž se vlévá Krounka. Stavba poldru původně začala v roce 2021 a přerušená byla na jaře 2022. Kvůli růstu cen materiálů a změně technického řešení se Povodí Labe s původním dodavatelem dohodlo na ukončení smlouvy. Hlavní komplikací bylo nesoudržné podloží, což by ovlivnilo i stabilitu bočních svahů. Nebylo také možné využít odstřílenou nekonzistentní zeminu pro stavební účely.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist