https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-dlouhe-vzdalenosti-se-ma-prepravovat-maso-ne-ziva-zvirata-utrpeni-uz-bylo-dost-rikaji-ochranci-zvirat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na dlouhé vzdálenosti se má přepravovat maso, ne živá zvířata. Utrpení už bylo dost, říkají ochránci zvířat

14.6.2018 17:05 | PRAHA (Ekolist.cz)
Limit pro přepravu zvířat je 35 °C.
Limit pro přepravu zvířat je 35 °C.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Compassion in World Farming (CIWF)
14. června 2015 připlula do Somálska nákladní loď Trust 1. Na palubě měla hrozivý náklad. Třináct tisíc mrtvých ovcí. Zvířata pošla během 24 dnů dlouhé plavby z Rumunska. Za jejich smrt mohl nedostatek vody, krmení a péče. V upomínku na toto největší neštěstí při přepravě zvířat vyhlásila organizace Compassion in World Farming (CIWF) Mezinárodní den STOP přepravě živých zvířat.
 

Dnes se koná více než 140 osvětových akcí ve 33 zemích po celém světě, které mají upozornit na kruté podmínky obchodu se zvířaty a jejich přepravu na dlouhé vzdálenosti. V České republice se aktivity zaměřují na utrpení českých zvířat exportovaných do zemí mimo EU.

Česká republika je již několik let jedním z největších vývozců skotu do Turecka. V loňském roce tam bylo vyvezeno více než 72 000 zvířat. Další tisícovka zvířat putovala do Libanonu a Libye. Podle Romany Šonkové z Compassion in World Farming je pro česká zvířata strastiplná nejen samotná přeprava, kdy trpí několik dní ve stísněných podmínkách bez dostatku krmiva, vody a odpočinku, ale v těchto zemích je čeká brutální porážka bez omráčení. Většina těchto českých zvířat přitom vyrůstala v dobrých podmínkách na pastvinách v ČR.

Špatné podmínky při přepravě skotu.
Špatné podmínky při přepravě skotu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Compassion in World Farming (CIWF)

Podle ochránců zvířat je potřeba krutý obchod se zvířaty zastavit. Zvířata je potřeba chovat co nejblíže místu, kde se narodila a porazit je co nejblíže místu chovu. "Je třeba nahradit dálkovou přepravu živých zvířat přepravou masa a masných výrobků,“ říká Šonková. Každoročně se na porážku, výkrm nebo další chov vyváží z EU do zemí mimo EU miliony hospodářských zvířat. V loňském roce se jen z ČR vyvezlo přes 5 milionů zvířat.

Vyčerpaná kráva po transportu.
Vyčerpaná kráva po transportu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Compassion in World Farming (CIWF)

Zásadními problémy při přepravě zvířat jsou podle Šonkové dlouhé prodlevy na hranicích, které zvířata zbytečně vyčerpávají. V kamionech trpí kvůli vysoké teplotě, podle ochránců zvířat je často překročen limit 35 °C. Problém je i nedostatek vody, způsobený nefunkčními či nevhodnými napáječkami. "Stává se, že zvířata nedostanou napít, protože zásobníky jsou už vyčerpány. Někdy je to proto, že je řidiči vypustili, aby měli lehčí vozidlo," popisuje Šonková. Vozidla také bývají špatně vybavená, chybějí jim přepážky, nebo jsou špatně udělané, takže se o ně zvířata zraňují.

Dalšími problémy je přeprava zvířat nezpůsobilých k přepravě, neposkytnutí veterinární péče nemocným a zraněným či vyčerpaným zvířatům. Mnohá zvířata se tak po cestě zraní, onemocní nebo dokonce uhynou. Nejhorší je podle Šonkové samotné zacházení se zvířaty na jatkách a porážka bez omráčení. Porážka v Turecku a na Středním východě porušuje legislativu i mezinárodní standardy Světové organizace pro zdraví zvířat, podle Šonkové se při porážce používají například elektrické biče.

Nedostatečně ošetřené zranění krávy.
Nedostatečně ošetřené zranění krávy.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Compassion in World Farming (CIWF)

Ochránci zvířat u příležitosti 3. ročníku Mezinárodního dne STOP přepravě živých zvířat předali petici českým poslancům. Petici vytvořenou CIWF podpořilo 11 dalších organizací na ochranu zvířat a podepsalo ji 24 167 občanů. Žádá se v ní o ukončení utrpení zvířat při exportu z ČR do Turecka a dalších zemí mimo EU. „Unijní legislativu na ochranu zvířat nelze při přepravě mimo unii vymáhat. Proto naší peticí žádáme české zákonodárce, aby tento prokazatelně velmi krutý obchod se živými zvířaty ukončili,“ říká Romana Šonková z CIWF v ČR. Podle Šonkové je škoda, že zvířata chována s dobrou péčí na českých pastvinách vyvážíme a naopak dovážíme mnohdy méně kvalitní maso.

Předáním petice kampaň nekončí, její organizátoři budou usilovat o to, aby volení zástupci vyslyšeli společný hlas všech podepsaných a podnikli kroky na ochranu českých zvířat před utrpením. „Obchodování se živými jatečními zvířaty, které vyžaduje jejich přepravu na dlouhé vzdálenosti, je zbytečné, a mělo by být nahrazeno obchodováním s masem,“ říká Romana Šonková.

Compassion in World Farming (CIWF) založil v roce 1967 britský chovatel dojnic, který byl znepokojen rozvojem průmyslových velkochovů. Dnes je CIWF přední mezinárodní organizace na ochranu hospodářských zvířat odhodlaná ukončit průmyslové velkochovy a docílit humánního a udržitelného způsobu výroby potravin. Hnutí uvádí, že jeho kampaně pomohly ukončit například holé bateriové klece pro slepice.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Blanka Štiková
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist