https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-dyji-vznikne-umele-misto-pro-treni-pstruhu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Dyji vznikne umělé místo pro tření pstruhů

12.9.2018 00:30 | LUKOV (ČTK)
Vodohospodáři na Dyji mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem vybudují umělé přeshraniční trdliště pro tření pstruhů.
Vodohospodáři na Dyji mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem vybudují umělé přeshraniční trdliště pro tření pstruhů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vodohospodáři na Dyji mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem vybudují umělé přeshraniční trdliště pro tření pstruhů. Mělo by zlepšit podmínky pro život a rozmnožování ryb. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
 

Takzvané trdliště na řece vznikne v součinnosti státního podniku, Národního parku Podyjí a sousedního rakouského Národního parku Thayatal, který bude celé dílo následně monitorovat. "Bude sledovat, jak trdliště využívají různé druhy ryb a nakolik umělá trdliště dokážou zajistit vývoj pstruha potočního. Současně s tím bude ověřovat stabilitu umělého trdliště a kontrolovat, zda a jak dochází k přesunu materiálu," uvedl Chmelař.

Samotné trdliště vznikne navezením a rozhrnutím přibližně 40 metrů krychlových štěrku, bude 10 metrů široké, 20 metrů dlouhé a asi 20 centimetrů hluboké. Do trdliště následně nasadí 50.000 jiker. "Vznik umělého trdliště potrvá pouhý den a náklady na jeho vytvoření budou minimální. Samotný monitoring potrvá od září 2018 do prosince 2019," uvedl mluvčí.

Vodohospodáři chtějí po vyhodnocení dat z monitoringu vytvořit koncepci pro zlepšení reprodukčních míst v řece mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem. Podle státního podniku není v současnosti významu funkčních trdlišť věnována dostatečná pozornost. Výslednou zprávu vodohospodáři předloží zodpovědným správním orgánům, rybářským svazům a vědecké obci.

Pstruh potoční je sladkovodní ryba z čeledi lososovitých, je rozšířen prakticky po celé Evropě. V Národním parku Podyjí je podle webu správy parku zmapováno přes 200 trdlišť. Lze je najít například pod jezem u Šobeské lávky, v úseku mezi Papírnou a odbočkou k Sealsfieldově kameni nebo ve Vranově mezi Zadními Hamry a loukou Pod Slujemi.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist