https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-ferrate-v-decine-musi-odbornici-zajistit-nestabilni-mista
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na ferratě v Děčíně musí odborníci zajistit nestabilní místa

23.3.2018 00:13 | DĚČÍN (ČTK)
Na zajištěné lezecké stěně v Děčíně budou odborníci provádět až do poloviny dubna sanační práce. Na ferratě na Pastýřské stěně, která je jednou z nejvyhledávanějších turistických atrakcí města, je nutné zabezpečit přes padesát rizikových míst se zhoršenou stabilitou. Včera to řekla mluvčí radnice Markéta Lakomá.
 

Sanační práce zpožďuje mrazivé počasí. "Plánovali jsme otevření ferraty společně se zahájením turistické sezony, bohužel klimatické podmínky nám nepřály," uvedl náměstek primátorky Jiří Anděl (ANO).

Stav ferratových cest kontrolují odborníci během celé sezony. Zabezpečovací práce prováděli už v průběhu sezony. Po jejím skončení město nechalo posoudit stabilitu skalního masivu. Na základě posudku vypracovaného Českou geologickou službou zpracovali experti z Akademie věd ČR návrh technických opatření pro zajištění narušených oblastí. "Odborné posouzení masivu Pastýřské stěny odhalilo padesát rizikových objektů se zhoršenou stabilní situací, což vzhledem k ohromné popularitě ferraty znamená jejich co nejrychlejší zajištění," uvedl Anděl.

Práce spočívají v odstranění vzrostlých náletů, odstranění nestabilních bloků, v kotvení skalních bloků, zesílení pěšin, zavedení plomb a podezdívek. Za práce na sanaci zaplatí město zhruba milion korun.

Ferratu v centru měl Děčín vůbec jako první město v Česku. Oproti lezení na obyčejné skály ji může využívat prakticky kdokoliv, skalní stěna je osazena kramlemi a kolíky i lany. Potřebné je pouze povinné vybavení a kuráž.

Skalní stěny město dlouhodobě sleduje. Počátkem února muselo evakuovat ze dvou domů pod jednou stěnou, z níž se uvolnil pískovcový masiv, zhruba dvacet lidí. Ohrožení zjistili odborníci z pravidelného monitoringu. Evakuace trvala jedenáct dní. S pomocí horolezecké techniky odborníci instalovali pod pískovcový masiv dva ocelové ploty a balvany pak rozebírali.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž příroděPražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist