https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-filmovem-festivalu-v-k.varech-se-lovi-plasty-ubylo-take-papiru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na filmovém festivalu v Karlových Varech se loví plasty, ubylo také papíru

3.7.2023 11:40 | KARLOVY VARY (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Více nádob na separovaný odpad, recyklační automaty, vratné skleničky i výrazně méně papíru přinesl letošní ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. I prestižní festival se přiklání k myšlence ekologičtějších produktů a menšího množství odpadu, řekl šéf produkce festival Petr Lintimer.
 

"Letos jednak netiskneme katalog festivalový, což bylo vždycky 6000 kusů, takže je to několik tun papíru, které jsme ušetřili. Ve spolupráci s Mattoni (společností Mattoni 1873) děláme takzvané lovce PETek a recyklaci PET lahví po celém městě, takže je nejen spousta odpadových nádob na plasty a tříděný odpad, ale chodí i lovci PETek, kteří od lidí vybírají plastové odpady, a nemusí je pak nikam vyhazovat," uvedl Lintimer.

Směřování k nižší spotřebě jednorázových plastů je vidět i u stánků partnerů festivalu, velká část z nich už nepoužívá jednorázové plastové kelímky, ale spíše vratné. Recyklační automaty společnosti Mattoni na festivalu fungují tak, že po vhození plastové lahve, a to jakékoli, člověk dostane slevu na nápoj v jednom s festivalových bister. Lovci PETek pak chodí po městě a oslovují lidi s plastovými lahvemi a nabízejí jim, že prázdné obaly od nich převezmou, aby nemuseli hledat nádobu na tříděný odpad.

Přechod k on-line komunikaci je vidět i na komunikaci festivalu s akreditovanými novináři. Zatímco v minulých letech byly u tiskového střediska stohy takzvaných denních plánů a seznamy novinářských projekcí na papíře, letos se prakticky všechno přeneslo do on-line prostoru, zprávy i denní plány festival zasílá prostřednictvím SMS, přes sociální sítě nebo e-mail.

Podle šéfa produkce festivalu Lintimera ale příklon k ekologicky šetrnějším produktům i přechod do on-line prostoru nemají zásadní vliv na rozpočet festivalu. Tisk meziročně výrazně zdražil, takže ani vynechání tisku reprezentativních katalogů příliš úspor na nákladech nepřineslo a celkově jsou podle něj ekologické přístupy spíše finančně náročnější.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist