https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-jarni-flore-olomouc-bude-v-expozici-bonsaji-k-videni-tis-stary-500-let
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na jarní Floře Olomouc bude v expozici bonsají k vidění tis starý 500 let

21.4.2024 00:17 | OLOMOUC (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Tis starý více než 500 let bude k vidění v expozici bonsají, která bude v druhé polovině příštího týdne součástí jarní etapy mezinárodní výstavy květin Flora Olomouc. Novinářům to řekla ředitelka Výstaviště Flora Eva Fuglíčková. Areál Výstaviště Flora nedaleko centra Olomouce ožije výstavou květin od čtvrtka 25. dubna do neděle 28. dubna. Součástí jarní etapy Flory Olomouc budou zahradnické trhy, několik gastrozón a doprovodný program. Na jarní Floru dorazí do Olomouce tři stovky prodejců a vystavovatelů.
 

Expozice věnovaná bonsajím bude v pavilonu E, kde ji doplní čajovna s ukázkami čínských a japonských čajových rituálů. Přehlídku bonsají ve spolupráci s Výstavištěm Flora připravil sběratel bonsají Josef Valuch. "Expozice Bonsaje - umění z jiného světa bude obsahovat tři japonské zahrady různých velikostí, sestavené z kamenů, doplněné jezírkem a osazené bonsajemi. Výstavní plochu pak doplníme převážně listnatými bonsajemi, z nichž mnohé byly oceněny na evropských výstavách," uvedl Valuch.

Valuch vlastní unikátní sbírku bonsají ve Starém Městě nedaleko Uherského Hradiště. "Bonsaje, jež se podařilo panu Valuchovi shromáždit, patří mezi ty nejlepší, které jsou v Evropě k vidění. Jsem velice ráda, že jeho spolupráce s Výstavištěm Flora Olomouc pokračuje. Na jarní výstavě Flora Olomouc budou díky tomu k vidění skutečně výjimečné exponáty," podotkla Fuglíčková.

Součástí expozice bude také doprovodný program s bonsajovým poradenstvím. "Zájemci nám mohou k posouzení přinést vlastní bonsaje. Návštěvníkům pomůžeme při případném nákupu bonsají přímo na výstavě, doporučíme i vše potřebné k péči o zakoupené rostliny. Na sobotu 27. dubna v 10:00 dopoledne navíc plánujeme komentovanou prohlídku naší výstavy Bonsaje - umění z jiného světa," dodal Valuch.

Hlavní expozice jarní výstavy Flora Olomouc nazvaná Galaxie květin bude v pavilonu A vytvořena podle projektu floristy Jana Milta. Součástí výstavy bude floristická soutěž, show vítězky Mistrovství floristů ČR Kláry Franc Vavříkové či ukázky současných trendů ve floristickém umění. V květinami zaplněném pavilonu A se budou prezentovat zahradnické a umělecké školy České republiky.

V oranžerii bude expozice Unie výtvarných umělců Olomoucka v květinovém aranžmá studentů Mendelovy univerzity v Brně. V pavilonu H představí své členy Sdružení cestovního ruchu Střední Morava a Asociace soukromého zemědělství. Pavilon G bude společně s okolními plochami patřit zahradnickým trhům s nabídkou rostlin, zahrádkářských potřeb, nářadí pro kutily i domácích potřeb.

Jarní etapu výstavy květin Flora Olomouc v několika pavilonech a okolních parcích každoročně navštěvují desítky tisíc lidí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist