https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-jihlavsku-vznikla-nova-rezervace-raseliniste-pod-trojanem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Jihlavsku vznikla nová rezervace Rašeliniště pod Trojanem

17.2.2021 02:02 | JIHLAVA (ČTK)
Na Vysočině je 204 maloplošných zvláště chráněných území, přírodních rezervací je mezi nimi 77.
Na Vysočině je 204 maloplošných zvláště chráněných území, přírodních rezervací je mezi nimi 77.
Foto | Slovakoj / Wikimedia Commons
Na Jihlavsku byla nařízením rady kraje zřízená nová přírodní rezervace Rašeliniště pod Trojanem. Na území s rozlohou 12,7 hektaru mezi vesnicemi Hlávkov, Jiřín a Šimanov jsou rašeliniště a mokřady typické pro Českomoravskou vrchovinu. Lokalita je významná také z pohledu fauny, řekl novinářům náměstek hejtmana Lukáš Vlček (STAN a SNK ED).
 

Na Vysočině je 204 maloplošných zvláště chráněných území, přírodních rezervací je mezi nimi 77.

Území u Jiřínského potoka poblíž kopce Trojan vyhlásilo město Jihlava za přechodně chráněnou plochu už v roce 2005 a dalo také podnět k jejímu vyhlášení za zvláště chráněné území. Při projednávání tohoto záměru s vlastníky pozemků a obcemi nikdo neuplatnil připomínky nebo námitky. Vyplývá to z materiálu, který dnes projednala krajská rada.

V nové rezervaci se vyskytují chráněné i ohrožené druhy. Mezi početnými druhy rostlin jsou vedle vysokých ostřic zastoupené například rosnatka okrouhlolistá, nachově kvetoucí orchidej prstnatec májový nebo vachta trojlistá, která kvete bíle koncem jara. Vyskytují se tam motýli, vážky, ještěrky, obojživelníci i vzácní brouci. Z ptáků lokalitu mimo jiné využívají krahujci, krkavci, potápky, ťuhýci, sluky nebo černí čápi. Podrobný popis je na webu kraje.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist