https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-jihovychode-prahy-vzniknou-vodovodni-rady-propojujici-ty-soucasne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na jihovýchodě Prahy vzniknou vodovodní řady propojující ty současné

10.9.2021 13:26 | PRAHA (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | KirkD2009 / Flickr
Na jihovýchodě Prahy budou vybudovány nové vodovodní řady, které propojí páteřní vodovodní řady vodojemů Jesenice II a Kozinec. Důvodem je zajistit plynulou a bezpečnou dodávku pitné vody pro více než 155 000 obyvatel v této části metropole. Náklady na projekty a další činnosti jsou odhadovány na 11,99 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní.
 

Výstavba nového vodovodního řadu je důležitá pro následující rekonstrukci ostatních vodovodních potrubí v této části Prahy. Pokud nevznikne, některé z nich by vůbec nebylo možné opravit. "V současné době hrozí v případě havárie či odstávky omezení zásobování pitnou vodou pro více než deset procent obyvatel Prahy. Na takový rozsah není v současnosti připraveno ani havarijní zásobování pitnou vodou," píše se v dokumentu.

Tzv. zakruhování vodovodního řadu se skládá ze tří staveb. První je 2400 metrů dlouhý úsek potrubí z Uhříněvsi do Pitkovic. Stavba je v této části již dokončená a probíhá její kolaudace.

Druhou částí je vodovodní řad z Pitkovic do Újezda u Průhonic, který měří 3400 metrů a je zároveň nejdelší stavbou. Na tento úsek je vydáno uzemní povolení, které bylo napadeno jedním z vlastníků pozemků. Odvolání nyní řeší úřady. Poslední částí je 2750 metrů dlouhý řad propojující středočeskou Jesenici a Újezd u Průhonic. V tomto případě je dokončená ověřovací studie navrhující optimální trasu přivaděče.

Cena za zajištění projektové přípravy a poskytnutí inženýrské činnosti pro přípravu stavby je podle návrhu smlouvy o spolupráci mezi magistrátem a městskou firmou Pražská vodohospodářská společnost (PVS) asi 11,99 milionu korun.

Praha plánuje v letech 2022 až 2026 investovat do vodohospodářské infrastruktury téměř 15,5 miliardy Kč. Nejvíc peněz je určeno na obnovu vodovodních řadů a opravy kanalizačních stok. Peníze získá město z pronájmu infrastruktury, kterou mají od PVS do roku 2028 pronajaty Pražské vodovody a kanalizace (PVK), které distribuují vodu v Praze. Většinovým vlastníkem PVK je Veolia a menšinovým Praha. Nájemné letos dosáhne 2,45 miliardy korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist