https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-jihu-moravy-pripominaji-historickou-jizdou-osud-koni-ve-valce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na jihu Moravy připomínají historickou jízdou osud koní ve válce

8.5.2021 02:04 | HRUŠKY (ČTK)
Foto | Kirsten LaChance / Unsplash
Členové historického spolku Acaballado třídenní jízdou na jihu Moravy připomínají osud armádních koní ve druhé světové válce. Koňmo a v dobové technice vyrazili ve čtvrtek na trasu, která byla inspirována přesuny spojeneckých armád na území Moravy. Spolek o tom informoval v tiskové zprávě. Jde o akci k připomenutí 76. výročí konce druhé světové války a osvobození Československa.
 

Akce ze účastní okolo 50 lidí v dobových uniformách a v civilu, desítka koní a několik kusů historické techniky. Čtvrteční asi čtyřicetikilometrová trasa začala v Hruškách u Lanžhota na Břeclavsku, pokračovala přes Prušánky, Bořetice, Boleradice a Klouboky u Brna do Velkých Hostěrádek.

Naše první akce se blíží. Nyní již tedy oficálně. Připomenutí 76. výročí Osvobození jižní Moravy a Československa, spolu...

Zveřejnil(a) Akce Acaballado dne Středa 28. dubna 2021

"Události jara 1945 patří bezesporu k nejvýznamnějším milníkům naší novodobé historie. Kousek na jihu Moravy se v té době stal jedním z nejkrvavějších válčišť tehdejší Evropy. Velmi těžce k nám přicházela svoboda. Armády Sovětského svazu, Rumunského království a Československého sboru v SSSR zde sváděly kruté boje se zbytky německé a maďarské armády," uvedl organizátor akce Ivan Vystrčil. Němci se podle něj snažili za každou cenu udržet ústupové cesty do Bavorska a spojenecké armády chtěly naopak co nejdříve tyto cesty přerušit.

Uvedl, že taktika Rudé armády byla postavena na jezdecko-mechanizovaných jednotkách, kdy obrněnou techniku doplňovali jezdci na koních. "Pro mnohé upadlo do zapomnění, že symbolem přicházejícího míru nebyl jen tank, ale i voják na koni. Jenom v bojích u Lanžhota zahynulo přes 2000 koní. A proto chceme letos tuto historickou událost připomenout pochodem jízdní jednotky Rudé armády na koních," řekl Vystrčil.

V pátek se pokračovalo jízdou do Slavkova u Brna. V sobotu je pak v plánu pietní akt v zámeckém parku a přechod do Brna. Akci završí vzpomínkový akt na ústředním vojenském pohřebišti v Brně.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist