https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-jizni-morave-se-loni-vytezil-ctyrnasobek-drivi-proti-prumeru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na jižní Moravě se loni vytěžil čtyřnásobek dříví proti průměru

10.6.2020 10:17 | BRNO (ČTK)
Smrk postupně mizí prakticky z celého kraje, kde tvořil monokulturu nebo byl dominantní dřevinou.
Smrk postupně mizí prakticky z celého kraje, kde tvořil monokulturu nebo byl dominantní dřevinou.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | AOPK ČR
Sucho a kůrovec v loňském roce nadále decimovaly smrkové lesy na jižní Moravě. Loňský objem těžby dříví činil 3,39 milionu metrů krychlových, což je téměř o polovinu více než v roce předchozím a čtyřnásobek průměrné těžby let předchozích. Před kůrovcovou kalamitou roční těžba oscilovala okolo 800 000 metrů krychlových. S rychlým odlesňováním však bylo loni spojené také rychlejší zalesňování. Nový les vznikl na 3855 hektarech, což je meziročně více než dvojnásobek, vyplývá ze zprávy Českého statistického úřadu.
 

Nahodilá těžba loni tvořila 97 procent. Na kůrovce připadalo 2,4 milionu metrů krychlových, což je dvojnásobek proti předchozímu roku. Živelní kalamita byla příčinou těžby 562 000 metrů krychlových. Podle očekávání se loni těžil nejvíce smrk, a to přes 82 procent. Zhruba osm procent tvořila borovice, která trpí na spoustě stanovišť poklesem spodních vod.

Smrk postupně mizí prakticky z celého kraje, kde tvořil monokulturu nebo byl dominantní dřevinou. Téměř zmizel například z pozemků Městských lesů Znojmo, kde je nedostatek vody zásadním problémem, ale mizí i z předhůří Vysočiny, Blanenska i okolí Brna. Lesníci místo něj vysazují přípravné dřeviny pro budoucí smíšený a tedy odolnější les. Nejčastější cílovou dřevinou bývají podle klimatických podmínek duby a buky.

Podle některých majitelů lesů už nemusí být v dalších letech těžba kůrovcového dříví tak velká, protože největší a nejstarší stromy budou vytěžené. Kůrovec však začíná napadat i mladší porosty, takže těžba bude sice méně objemnější, ale stále na velké rozloze. Kvůli kůrovci se loni vytěžilo více dřeva jen na Vysočině a v Jihočeském kraji.

Z více než poloviny se loni vysazovaly listnaté dřeviny, největší zastoupení měl dub. Na pětině nově osázené plochy však lesníci vysadili znovu smrky. Důvodem stále poměrně velkého zastoupení může být i nedostatek sazenic jiných druhů stromů.

Kvůli kalamitní těžbě se také snižuje plocha prořezávek, čistek a plecích sečí. Lesníci nemají čas na výchovné zásahy v mladých porostech, což jim může dělat problémy do budoucna.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist