https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-julianovskem-namesti-v-brne-se-bude-zalevat-destovou-vodou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Juliánovském náměstí v Brně se bude zalévat dešťovou vodou

4.9.2018 00:13 | BRNO (ČTK)
Problém se zavlažováním stromů a trávníků se ukázal letos v létě, kdy v Brně měsíc prakticky nepršelo a většina ploch byla hnědá. Právě akumulace a využívání dešťové vody může trávníkům i stromům ve městě výrazně pomoci. / Ilustrační foto
Problém se zavlažováním stromů a trávníků se ukázal letos v létě, kdy v Brně měsíc prakticky nepršelo a většina ploch byla hnědá. Právě akumulace a využívání dešťové vody může trávníkům i stromům ve městě výrazně pomoci. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Benjamin Nuß / Wikimedia Commons
Díky rekonstrukci Juliánovského náměstí v Brně-Židenicích bude možné využít dešťovou vodu pro závlahu trávníků i stromů. Vznikla zde nádrž, která pojme 20.000 litrů vody jímané z 650 metrů čtverečních zpevněných ploch. Na náměstí jsou také nové stromy a obnovená fontána. Všechny tyto úpravy mají zajistit příznivější mikroklima v letních vedrech, řekl včera na tiskové konferenci místostarosta Petr Kunc (TOP 09).
 

Navržený systém zavlažování řeší 1422 metrů čtverečních travnatých ploch prostřednictvím výsuvných zavlažovacích ventilů a zajišťuje kapkovou závlahu 23 nových stromů. "Vybrali jsme stromy, které dobře snášejí sucho," řekl Kunc. Dešťová voda má zajistit polovinu potřebné vody k zalévání.

Na náměstí už se nebudou budovat zpevněné plochy, ale všechny budou mlatové, aby se mohla voda přirozeně vsakovat a zároveň nebudou akumulovat teplo jako beton či asfalt. Úpravy náměstí stály městskou část téměř devět milionů korun, polovinu zaplatil magistrát.

Židenice chystají také projekt, jenž umožní zavlažovat plochy na dětském hřišti v Nopově ulici, vzniknou zde také pítka a mlžítka.

Problém se zavlažováním stromů a trávníků se ukázal letos v létě, kdy v Brně měsíc prakticky nepršelo a většina ploch byla hnědá. Právě akumulace a využívání dešťové vody může trávníkům i stromům ve městě výrazně pomoci.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Zdeněk Meitner
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž příroděPražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist