https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-kominech-chemicky-u-litvinova-se-vylihlo-pet-sokolich-mladat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na komínech chemičky u Litvínova se vylíhlo pět sokolích mláďat

14.6.2018 00:30 | LITVÍNOV (ČTK)
12. 6. 2018 - Na komínech chemičky v Záluží u Litvínova se vylíhlo pět sokolích mláďat. Ornitolog spolu s hasiči museli vylézt do stometrové výšky, aby mladé dravce okroužkovali. Od roku 2011 se v chemickém areálu Unipetrolu na Mostecku vylíhlo 23 sokolích mláďat.
12. 6. 2018 - Na komínech chemičky v Záluží u Litvínova se vylíhlo pět sokolích mláďat. Ornitolog spolu s hasiči museli vylézt do stometrové výšky, aby mladé dravce okroužkovali. Od roku 2011 se v chemickém areálu Unipetrolu na Mostecku vylíhlo 23 sokolích mláďat.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Unipetrol
Na komínech chemičky v Záluží u Litvínova se vylíhlo pět sokolích mláďat. Ornitolog spolu s hasiči museli vylézt do stometrové výšky, aby mladé dravce okroužkovali. Od roku 2011 se v chemickém areálu Unipetrolu na Mostecku vylíhlo 23 sokolích mláďat. Včera o tom informoval mluvčí společnosti Pavel Kaidl.
 

Pět mláďat přivedly na svět dva sokolí páry. První pár s dvěma mladými a samičkou, která přilétla z německých Drážďan, zahnízdil na komíně teplárny. Druhý pár, který vyvedl tři mláďata, se usadil na komíně etylenové jednotky. "Je to opravdu unikátní záležitost mít dva páry na jednom místě," řekl ornitolog ze sdružení ALKA Wildlife Václav Beran. "Sokoli jsou totiž teritoriální dravci a většinou si své území hájí. Litvínovský výrobní areál je ale dostatečně rozsáhlý na to, aby v něm mohly žít páry dva," dodal Beran.

Sokolí mláďata na komíně v chemičce u Litvínova.
Sokolí mláďata na komíně v chemičce u Litvínova.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Mláďata byla v době kroužkování na světě deset dnů. "Vylíhli se celkem tři samičky a dva samečci a kroužkování se jim samozřejmě vůbec nelíbilo. Nebyl to ale až takový problém, protože mláďata byla v ideálním věku. U takto starých mláďat je kroužkování jednoduché, člověk je bez problému chytne do ruky, lehce s nimi manipuluje a po pár minutách je hotovo," uvedl ornitolog.

Při kroužkování odborníci do každého hnízda nainstalovali fotopasti, díky kterým ornitologové monitorují vývoj mladých sokolů. Za pár dnů by měla mláďata vylétnout z hnízda a za další zhruba měsíc svůj rodný komín opustí.

Mláďata sokola se nedávno vylíhla také na ochozu komína teplárny v Trmicích nedaleko Ústí nad Labem. Ornitolog začátkem května okroužkoval tři mladé dravce.

Sokol stěhovavý je kosmopolitně rozšířený sokolovitý dravec. Samice je až o třetinu větší než samec. Má dlouhá špičatá křídla a krátký ocas. Na zbarvení je nejnápadnější charakteristický tmavý „vous“ na bílé tváři. Rozpětí křídel sokola stěhovavého je 85 – 115 cm, délka těla 35 – 50 cm. Samci váží od 500 do 750 g, samice pak 910 až 1500 g. Jeho kořistí jsou převážně ptáci do velikosti kachny, které zabijí prudkým úderem při útoku v letu.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist