https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-konto-zoo-praha-pro-pomoc-australskym-zviratum-prislo-20-milionu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na konto Zoo Praha pro pomoc australským zvířatům přišlo 20 milionů Video

10.2.2020 00:26 | PRAHA (ČTK)
Na pomoc zvířatům v Austrálii postižené požáry poslali lidé do sbírky „Pomáháme jim přežít“, vyhlášené Zoo Praha, za měsíc 20 milionů korun. Složilo se na ně 17.000 dárců.
Na pomoc zvířatům v Austrálii postižené požáry poslali lidé do sbírky „Pomáháme jim přežít“, vyhlášené Zoo Praha, za měsíc 20 milionů korun. Složilo se na ně 17.000 dárců.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | zoopraha.cz
Na pomoc zvířatům v Austrálii postižené požáry poslali lidé do sbírky, vyhlášené Zoo Praha, za měsíc 20 milionů korun. Složilo se na ně 17.000 dárců. Ředitel zoologické zahrady Miroslav Bobek to v pátek oznámil v tiskové zprávě, že vybrané peníze již nyní pomáhají poraněným koalům či klokanům, ale také méně známým druhům. V následujících měsících peníze z Česka přispějí k záchraně celých živočišných druhů, které se i vinou požárů ocitly na hraně existence. Rozsáhlé požáry Austrálii sužují několik měsíců. Podle agentury Reuters při nich zemřela až miliarda živočichů.
 
Plakát sbírky „Pomáháme jim přežít“.
Plakát sbírky „Pomáháme jim přežít“.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | zoopraha.cz

"Těší nás každá desetikoruna, ale osobně mám největší radost z toho, že řada tříd, nebo i celých škol organizuje nejrůznější benefiční akce, aby mohly rovněž přispět," uvedl Bobek. K pomoci Austrálii vyzval s odkazem na sbírkové konto Zoo Praha počátkem ledna také premiér Andrej Babiš (ANO). Na sociálních sítích uvedl, že ze svého pošle milion korun.

Jako první dostaly ze sbírkového konta před dvěma týdny 100.000 australských dolarů (asi 1,6 milionu korun) zoologické zahrady v australském spolkovém státě Victoria. Tam také od minulého čtvrtka pečuje o poraněné koaly i chovatelka Zoo Praha Kateřina Seemannová.

Další statisíce dolarů směřovaly, či postupně odcházejí do Adelaide Zoo a organizacím zabývajícím se ochranou australské divočiny. "Jsou určeny nejenom na bezprostřední pomoc postiženým zvířatům, ale také na monitoring ohrožených druhů a na jejich ochranu před dalšími požáry či před zavlečenými predátory," sdělil Bobek.

Podle zoologického náměstka Zoo Praha Jaroslava Šimka jsou mezi postiženými zvířaty například vakomyši Aitkenovy. Poslední stovky přežívajících jedinců tohoto druhu požáry velmi vážně ohrozily. Peníze mají pomoci třeba i varanům Rosenbergovým, ježurám ostrovním nebo bandikutám krátkonosým. Zoo Praha podpoří ze sbírky také záchranu pozoruhodných paropuch corroboree nebo klokanů skalních. Žabek corroboree žilo už před požáry ve volnosti pouze 50. Chovná zařízení, která měla umožnit posílení této volně žijící populace, ale zničil oheň. Pražská zoo bude financovat jejich znovuvybudování.

Dva miliony korun na zmírnění dopadů ničivých požárů ve státu Victoria také poslalo počátkem ledna české ministerstvo zahraničí. Pražský magistrát zase věnuje 160.000 korun australské organizaci Bushfire Emergency Wildlife Fund, která provozuje zoo v Melbourne.

Ničivá a výjimečně dlouhá sezona požárů si v Austrálii od září vyžádala kromě miliardy životů zvířat také již 33 lidských životů. Živel zničil přes 3000 domů a shořelo asi 117.000 kilometrů čtverečních porostu.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist