https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-krizovem-vrchu-u-m.trebove-vznikl-muzejni-sad-starych-ovocnych-odrud
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Křížovém vrchu u Moravské Třebové vznikl Muzejní sad starých ovocných odrůd

7.4.2024 00:59 | MORAVSKÁ TŘEBOVÁ (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na Křížovém vrchu u Moravské Třebové vznikl Muzejní sad. Městské muzeum tam nechalo z dotace Nadace Partnerství vysázet tři desítky ovocných stromů, které se v oblasti dříve pěstovaly. Sad je na severozápadní straně svahu vrchu a navazuje na městský sad starých odrůd, vysazený před několika lety, řekla ČTK vedoucí muzea Monika Marhounová.
 

Pro sad vytipovali 15 odrůd jabloní, šest odrůd švestek, tři druhy rynglí, dva druhy hrušní a jednu višeň, celkem 34 stromů. Tvoří reprezentativní vzorek ovocných stromů pěstovaných na Hřebečsku, výběr odrůd vychází z monitoringu starých sadů na Moravskotřebovsku.

Ideově muzejní sad navazuje na novou národopisnou expozici, která představuje lidovou kulturu na Hřebečsku. Výstavu nedávno otevřeli ve zrekonstruované historické budově bývalé Latinské školy. K sadu vzniká také seznam stromů, který jednotlivé odrůdy představí a popíše.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist