https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-letisti-v-johannesburgu-zabavili-celnici-340-kilo-lvich-kosti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na letišti v Johannesburgu zabavili celníci 340 kilo lvích kostí

7.10.2019 00:18 | JOHANNESBURG (ČTK)
Celníci v Johannesburgu zabavili přes 340 kilogramů lvích kostí.  / Ilustrační foto
Celníci v Johannesburgu zabavili přes 340 kilogramů lvích kostí. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Celníci v Johannesburgu zabavili přes 340 kilogramů lvích kostí. Policie v souvislosti s nálezem zadržela tři cizince, z nichž dva už ale propustila. S odkazem na sdělení jihoafrického ministra životního prostředí o tom informovala agentura AFP. Podle úřadů muži náklad špatně přihlásili k proclení a proto jim byl zabaven. Kosti zřejmě mířily do Asie, kde jde o velmi žádané zboží, využívané v tradiční medicíně a k výrobě šperků.
 

Celníci kosti nalezli ve 12 krabicích zabalené v hliníkové fólii. Obchod s částmi těl lvů žijících ve volné přírodě zakazují mezinárodní úmluvy, lze však prodávat kosti lvů žijících v zajetí. K tomu je však zapotřebí speciální povolení.

Skupina zákonodárců jihoafrického parlamentu loni v listopadu vyzvala vládu k tomu, aby upravila pravidla pro vývoz lvích kostí ze země. O jeho úplný zákaz dlouhodobě usiluje britská Ekologická vyšetřovací agentura (EIA), která upozorňuje, že možnost kosti vyvážet a prodávat podporuje pytláctví. Někteří překupníci přitom lví kosti vydávají za kosti tygří, které jsou žádané v Číně, kde jejich dovoz a prodej místní vláda zakázala.

V JAR žije asi 11.000 lvů, z nichž 3.000 žije volně v národních parcích, ve kterých je zakázán jejich lov.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist