https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-miste-po-tezbe-uhli-na-mostecku-se-pasou-kravy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na místě po těžbě uhlí na Mostecku se pasou krávy

18.5.2017 11:00 | MOST (ČTK)
V Ústeckém kraji převažuje dlouhodobě rostlinná výroba nad živočišnou. V roce 2016 bylo v kraji chováno podle údajů Českého statistického úřadu 16.091 krav, jejich stavy meziročně vzrostly, a to o 599 kusů. Nárůst statistici zaznamenali v pěti krajích, z toho v Ústeckém kraji byl nejvyšší. / ilustrační foto
V Ústeckém kraji převažuje dlouhodobě rostlinná výroba nad živočišnou. V roce 2016 bylo v kraji chováno podle údajů Českého statistického úřadu 16.091 krav, jejich stavy meziročně vzrostly, a to o 599 kusů. Nárůst statistici zaznamenali v pěti krajích, z toho v Ústeckém kraji byl nejvyšší. / ilustrační foto
Na výsypce lomu Vršany se pase dvacetihlavé stádo krav. Společnost Rekultivace, která s chovem začala, počítá s tím, že do budoucna by mohlo na místě po těžbě uhlí být až 100 kusů dobytka. ČTK to řekla Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí skupin Czech Coal, do které Rekultivace patří. Chov krav je v Ústeckém kraji třetí nejnižší po Jihomoravském a Středočeském kraji.
 

"Záměr pořídit na rekultivované plochy krávy už jsme v hlavě nosili delší čas. Nakonec pomohla i státní zemědělská dotační politika," uvedl ředitel společnosti Rekultivace Tomáš Šolar. První kusy se objevily na výsypce loni na podzim, teď už jsou součástí stáda i dvě telata.

Firma se stará o rekultivaci po těžbě a hospodaří se zhruba 400 hektary již rekultivovaných zemědělských ploch. Z toho je kolem 160 hektarů luk. "Podle současné dotační politiky nestačí, aby majitel louku pouze pokosil, ale musí produkci dál zpracovat. V našem případě to znamená, že si můžeme vytvořit dostatečnou zásobu krmiva pro dobytek. A protože stát podporuje i chov zemědělských zvířat, můžeme kombinovat dvě dotační příležitosti," vysvětlil Šolar.

Pro chov na výsypce zvolila společnost nenáročné a přizpůsobivé plemeno masný simentál. Počet zaměstnanců se kvůli chovu nezvyšoval, jen někteří museli být podle ředitele odpovídajícím způsobem proškoleni. "Samotný nákup stáda byl největší investicí, žádné další výrazné výdaje nejsou potřeba. Krávy se prakticky celý rok pasou na rekultivovaných plochách, pouze na zimu je pro ně přímo na pastvině připraven přístřešek, kde v případě nepříznivého počasí najdou útočiště," uvedl Šolar.

Stádo se pohybuje na zatravněných plochách vnitřní výsypky lomu Vršany, kde má k dispozici jak dostatek potravy, tak vodních ploch. Plocha je zabezpečená ohradníky. Do budoucna by se stádo mělo rozrůst na zhruba 100 kusů.

V Ústeckém kraji převažuje dlouhodobě rostlinná výroba nad živočišnou. V roce 2016 bylo v kraji chováno podle údajů Českého statistického úřadu 16.091 krav, jejich stavy meziročně vzrostly, a to o 599 kusů. Nárůst statistici zaznamenali v pěti krajích, z toho v Ústeckém kraji byl nejvyšší.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist