https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-palave-by-mely-pribyt-stada-koz-do-ochrany-prirody-se-zapoji-i-historicka-technika
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Pálavě by měly přibýt stáda koz. Do ochrany přírody se zapojí i historická technika

17.2.2016 09:40 | MIKULOV (ČTK)
CHKO se musí podle Kmeta připravit také na sílící zástupy turistů. V roce 2006 bylo v lokalitě Děvín nainstalováno počítadlo. Za letní sezonu tudy prošlo zhruba 90 000 turistů
CHKO se musí podle Kmeta připravit také na sílící zástupy turistů. V roce 2006 bylo v lokalitě Děvín nainstalováno počítadlo. Za letní sezonu tudy prošlo zhruba 90 000 turistů
Vedení Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Pálava u Mikulova na Břeclavsku počítá v tomto území s rozvojem pastevectví. Do údržby stepních oblastí chce zapojit i vojenskou techniku. Využije k tomu bojová vozidla z klubů vojenské historie. Pro turisty chtějí ochranáři postavit Dům přírody v Dolních Věstonicích. Expozice vysvětlí přírodní jedinečnost Pálavy, uvedl vedoucí její správy Jiří Kmet. CHKO Pálava letos slaví 40. výročí svého vyhlášení. Patří k turisticky nejnavštěvovanějším oblastem jižní Moravy.
 

"Potřebujeme více stád s ovcemi a především s kozami, které jsou nenáročné a bez potíží spásají i náletové dřeviny. Uvažujeme o tom, že bychom časem mohli mít v některé ze stepních částí CHKO stádo divokých koní," uvedl Kmet. Zatravněné oblasti pálavských kopců nyní spásá asi stočlenné stádo ovcí a koz.

Pastevectvím a kosením se nyní v CHKO udržuje asi 65 hektarů stepí. Ochranáři chtějí tuto plochu rozšířit na 80 hektarů. Kmet uvedl, že potíže budou se zajištěním stád pro tak velké území.

Stát údržbu těchto ploch dotuje ročně milionem korun. Správa CHKO jej žádá, aby podporu zdvojnásobil. Pastevectví a kosení je jediným způsobem, jak vytvořit vhodné podmínky pro zachování chráněných rostlin na Pálavě. Na 300 hektarech CHKO přírodovědci dosud našli 700 druhů rostlin. K nejcennějším patří šalvěj etiopská. Před deseti lety byla na Pálavě ojedinělá a podařilo se ji zachránit výsevem semen na vybraných místech. Nyní se připravuje obdobný projekt s cílem posílit její populaci.

"Své místo v údržbě krajiny mají i vojenská bojová vozidla pěchoty," řekl Kmet. Na jaře bude vyhlášena v CHKO nová přírodní památka Na cvičišti. Jde o zhruba padesátihektarové bývalé vojenské cvičiště. Ochranáři se domluvili s nadšenci, kteří vlastní bojová vozidla, aby svá vozidla testovali v této lokalitě. Jejich pásy zkypří a provzdušní půdu. Napomůže to k posílení populace hmyzu, který loví například chráněný ptačí druh dudek chocholatý.

CHKO se musí podle Kmeta připravit také na sílící zástupy turistů. V roce 2006 bylo v lokalitě Děvín nainstalováno počítadlo. Za letní sezonu tudy prošlo zhruba 90 000 turistů. Letos bude toto zařízení počítat turisty i na Svatém kopečku u Mikulova, který zdobí soubor 17 kaplí.

Pro turisty by chtěla správa CHKO začít do dvou let stavět Dům přírody v Dolních Věstonicích. "Naše plány počítají s tím, že by se rozšířila tamní archeologická expozice. Dům přírody by jim vysvětlil, v čem je Pálava jedinečná. Počítáme s tím, že vzdělaný turista bere na ochranu přírody větší ohledy," dodal Kmet.

Hlavní část oslav 40. výročí vyhlášení CHKO Pálava bude v květnu. Ochranáři připravují výlety do přírody komentované odborníky, výstavy a prezentace CHKO Pálava.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Vladimír Klepáč
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist