https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-pobrezi-uruguaye-nasli-za-posledni-dny-skoro-2000-mrtvych-tucnaku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na pobřeží Uruguaye našli za poslední dny skoro 2000 mrtvých tučňáků

23.7.2023 01:03 | MONTEVIDEO (ČTK)
Tučňák magellanský.
Tučňák magellanský.
Foto | David / Flickr
Skoro 2000 mrtvých tučňáků vyplavil za posledních deset dní oceán na pobřeží Uruguaye, informovala agentura AFP. Příčina úhynu zvířat zatím není jasná, podle úřadů zřejmě nejde o ptačí chřipku, která od loňského roku sužuje části Latinské Ameriky.
 

Stovky tučňáků magellanských uhynuly v Atlantickém oceánu, načež je proudy odnesly k jihovýchodu Uruguaye, uvedla Carmen Leizagoyenová z uruguayského ministerstva životního prostředí. Daný druh ptáků hnízdí v jižněji položených oblastech Chile a Argentiny, v zimě se ale tučňáci vydávají na sever do teplejších vod.

Podle Leizagoyenové na uruguayském pobřeží skončili z "90 procent mladí jedinci, kteří přichází bez tukových zásob a s prázdným žaludkem". Testy provedené s cílem zjistit výskyt ptačí chřipky byly podle ní negativní. Ochranáři podle AFP úhyny tučňáků magellanských připisují nadměrnému a nelegálnímu rybolovu.

Podobný incident na jaře hlásily úřady v Chile, když se u přístavu Coquimbo našlo nejméně 3500 mrtvých kormoránů. I tehdy prvotní testy nasvědčovaly tomu, že incident nezpůsobila ptačí chřipka. Ta je v posledních měsících spojována s úhynem tisíců tučňáků, pelikánů i lachtanů v různých jihoamerických zemích.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist