https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-sidlisti-vitezna-v-sokolove-vznikla-orechova-alej-venovana-studentum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na sídlišti Vítězná v Sokolově vznikla ořechová alej věnovaná studentům

17.11.2023 07:52 | SOKOLOV (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Mlatovou cestu na sídlišti Vítězná v Sokolově nově zdobí ořechová alej. Každý z 25 stromů nese název zdejších škol, knihovny či domu dětí a mládeže. Nová alej je totiž věnovaná místním studentům. Proto její slavnostní otevření naplánovalo vedení města před 17. listopadem, na který připadá Mezinárodní den studentstva, řekl ČTK sokolovský místostarosta Jan Picka (nez.).
 

"Dlouho jsme se zamýšleli nad tím, kde udělat nějakou novou alej, protože už pár alejí ve městě máme. Místo se našlo právě zde na Vítězné. Původně jsme to směřovali ke kaštanové aleji, ale kaštany bývají často napadené, tak nás napadli jako další ořechy," řekl Picka.

Každý z 25 stromů patří někomu jinému. Sedm stromů mají mateřské školy, šest základní včetně základní umělecké školy a dalších sedm stromů připadá středním školám. Posledních pět stromů získaly knihovna, dům dětí a mládeže, město Sokolov a partnerská města Saalfeld a Schwandorf.

Na začátku a na konci aleje jsou rozmístěné cedule s informacemi o tom, komu jaký strom patří. Každý z nich je navíc opatřen cedulí s QR kódem, který si lidé budou moci načíst přes mobilní telefon. Tím zjistí nejen vlastníka stromu, ale zároveň se dostanou na webové stránky dané instituce. Náklady byly zhruba 350 000 korun. Na jaře bude alej doplněna ještě o lavičky.

Vznik Studentské aleje navazuje na sousední Stromokruh dětí narozených během epidemie koronaviru. U každého stromu je tabule se znamením zvěrokruhu a jmény dětí, které se narodily v roce 2020 v příslušném období. Je tam také motýlí louka, kde se neseká tráva, aby se podpořila biodiverzita místa, a hmyzí hotely. Tyto skrýše pro hmyz, jemuž mohou sloužit i ke kladení vajíček a následnému vývoji larev, vytvořili žáci místní základní školy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist