https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-silnici-u-mohelna-zpomali-auta-retardery-kvuli-ochrane-syslu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na silnici u Mohelna zpomalí auta retardéry, kvůli ochraně syslů

10.5.2019 00:18 | MOHELNO (ČTK)
Kvůli větší ochraně syslů nechá Agentura ochrany přírody a krajiny ČR na komunikaci u stepi brzo osadit čtyři pruhy kovových čtverců připomínajících ploché polštáře. Jde o retardéry používané i ve městech. / Ilustrační foto
Kvůli větší ochraně syslů nechá Agentura ochrany přírody a krajiny ČR na komunikaci u stepi brzo osadit čtyři pruhy kovových čtverců připomínajících ploché polštáře. Jde o retardéry používané i ve městech. / Ilustrační foto
Ochránci přírody dají osadit retardéry zpomalující dopravu na silnici u Mohelenské stepi na Třebíčsku. Pod koly aut tam loni hynuli sysli, i když na jejich výskyt upozorňovaly dopravní značky. Sysli patří mezi kriticky ohrožené druhy, jejich kolonie ve stepi čítá jen asi 70 jedinců. Vloni bylo zjištěno 12 syslů usmrcených auty, úhynů ale mohlo být podstatně víc, uvedl včera Martin Hyský (ČSSD), radní kraje pro životní prostředí a zemědělství.
 

"Uhynulá zvířata často poslouží jiným druhům za potravu nebo mohou být rozježděna tak, že již není možné zbytky, zejména menších mláďat, dohledat," uvedl Hyský. Na komunikaci mezi Mohelnem a stejnojmennou vodní nádrží už jsou od května do září dvě dopravní značky s piktogramem sysla a doplňkovou tabulkou upozorňující na jeho migraci. Zimu sysli prospí.

Kvůli větší ochraně syslů nechá Agentura ochrany přírody a krajiny ČR na komunikaci u stepi brzo osadit čtyři pruhy kovových čtverců připomínajících ploché polštáře. Jde o retardéry používané i ve městech. "My jsme to dost dlouho konzultovali se specialisty i s policií a nakonec s ohledem na dané podmínky jsme to vyhodnotili jako jedinou snad účinnou možnost," řekl ředitel Správy CHKO Žďárské vrchy Václav Hlaváč.

Potvrdil to, že přes rozmístění speciálních značek byla loni úmrtnost syslů u Mohelna kvůli dopravě vysoká, což by mohlo zapříčinit zánik jejich populace. Ochránci přírody v kraji zvolí ochranu živočichů pomocí retardérů na silnici poprvé, vydají za ně 300.000 korun.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist