https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-slanske-hore-ktera-je-prirodni-pamatkou-pokracuje-obnova-zelene
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Slánské hoře, která je přírodní památkou, pokračuje obnova zeleně

27.1.2024 00:09 | SLANÝ (ČTK)
Slánská hora.
Slánská hora.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Miaow Miaow / Wikimeda Commons
Na Slánské hoře ve Slaném na Kladensku, která je přírodní památkou, pokračuje obnova zeleně. Úpravy by měly být hotové do konce března. Město nechává postupně odstranit nepůvodní dřeviny, což prospěje místním rostlinám. Zároveň jde o turisticky zajímavou lokalitu, která se vrací ke svému původnímu rázu, řekl ČTK místostarosta Slaného Pavel Rubík (za ODS).
 

Na hoře začalo loni v listopadu kácení zhruba 130 stromů, které nebyly podle dendrologa v dobrém stavu. Nesvědčí jim mimo jiné kombinace růstu na skalnatém podloží a horkých letních teplot, proto často usychají. Naopak poblíž místa označovaného jako Pražské předměstí zůstane porost na svazích zachovaný. "Tam rozhodně chceme i dál udržovat poměrně hustý les," doplnil Rubík.

Slánská hora má být podle odborných posudků hlavně skalní stepí s teplomilnou květenou. Právě ta bude po dokončení obnovy ve vybraných lokalitách více prosperovat. Kořeny stromů a keřů také rozrušují kamenné části a vedou k poškozování hory, i to je důvodem jejich redukce. Zároveň se zlepší celková přístupnost hory.

Letos by mělo přibýt ve spolupráci s destinační agenturou Kladensko - Slánsko také nové značení naučné stezky s prvky, které budou odolné vůči vandalům, tedy hlavně cedule, zábradlí, vyhlídky a podobně.

Slánská hora představuje lokální přírodní dominantu s čedičovými skalami. Je pozůstatkem sopečné činnosti a podle legendy je město pojmenované po prameni, který vyvěral na úpatí hory. Jeho voda prý byla dříve slaná.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist