https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-sokolovsku-se-misty-premnozil-brouk-listokaz-zahradni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Sokolovsku se místy přemnožil brouk listokaz zahradní

8.6.2018 08:01 | KRAJKOVÁ (ČTK)
V některých místech na Sokolovsku se přemnožil brouk listokaz zahradní (na obrázku). Požírá rostliny i listí volně rostoucích stromů například v okolí Krajkové. Listokaz je u nás celkem běžný brouk a v tomto období, na přelomu května června je jeho výskyt nejhojnější. Ale aby se v některém místě přemnožili, není obvyklé.
V některých místech na Sokolovsku se přemnožil brouk listokaz zahradní (na obrázku). Požírá rostliny i listí volně rostoucích stromů například v okolí Krajkové. Listokaz je u nás celkem běžný brouk a v tomto období, na přelomu května června je jeho výskyt nejhojnější. Ale aby se v některém místě přemnožili, není obvyklé.
V některých místech na Sokolovsku se přemnožil brouk listokaz zahradní. Požírá rostliny i listí volně rostoucích stromů například v okolí Krajkové. Proč se broukům zalíbilo právě v této lokalitě může mít více příčin, řekl entomolog Jiří Hejkal z Kraslic.
 

"Listokaz je u nás celkem běžný brouk a v tomto období, na přelomu května června je jeho výskyt nejhojnější. Ale aby se v některém místě přemnožili, není obvyklé," uvedl Hejkal. Listokaz je podobný chroustům, i když je výrazně menší. Lidé si jej s ním ale někdy pletou.

Podle lidí, kteří bydlí ve Studenci u Krajkové, napadají brouci listí stromů, například bříz. "Když se stromem zatřese, tak jich padají hromady, jako by pršelo do trávy. Břízy jsou už třeba z poloviny ožrané a některé větve už jsou holé," řekl jeden z obyvatel Studence.

"To, že napadají břízy, je novinka. Většinou jde o menší keře, třeba šípkové růže a podobně. Když se samičky chystají na kladení vajíček, potřebují hodně potravy, a pokud se brouk přemnoží, mohou způsobit lokální škody. Ale stromy i takový útok přežijí," řekl Hejkal.

Kromě dospělých brouků mohou ale napáchat škody i jejich larvy, které se líhnou začátkem léta v půdě a mohou ukusovat kořínky rostlin.

Jestli za přemnožení může letošní mírná zima a rychlý nástup letních teplot, nechce entomolog odhadovat. "Jde o druh, který se nevyskytuje jen v teplejších oblastech, ale i ve vyšších polohách," řekl Hejkal.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Pavel Peňás
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist