https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-sumave-padlo-pri-vichru-nejmene-15.000-metru-krychlovych-dreva
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Šumavě padlo při vichru nejméně 15.000 metrů krychlových dřeva

14.3.2019 17:03 | PRAHA (ČTK)
Dosud největší větrnou kalamitu v historii Lesů ČR způsobil orkán Kyrill, který v lednu 2007 poničil šest milionů metrů krychlových dřeva.
Dosud největší větrnou kalamitu v historii Lesů ČR způsobil orkán Kyrill, který v lednu 2007 poničil šest milionů metrů krychlových dřeva.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Kvůli orkánu, který se přehnal přes Česko začátkem týdne, padlo na Šumavě podle předběžných odhadů nejméně 15.000 metrů krychlových dřeva. Nejvýše by to měl být podle odhadů dvojnásobek. Při sněmovních interpelacích to dnes řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
 

Brabec řekl, že jde o předběžné údaje, protože zaměstnanci národního parku se na některá místa ještě nedostali. "Padlo tam minimálně 15.000 kubíků, maximálně to bude dvojnásobek, zatím se odhaduje," řekl. Ve srovnání s následky orkánu Kyrill v roce 2007 jde podle ministra o relativně malý zásah. Poškozená nejsou plošná území, jde i jednotlivé stromy nebo skupiny stromů, popsal.

"Určitě dobrá zpráva je, že zatím podle těch předběžných údajů drtivá většina těch stromů padla v zásahových územích, kde samozřejmě se bude neprodleně zasahovat. Máme nasmlouvané firmy," řekl ministr. "Bohužel má ještě foukat v dalších dnech, tak není úplně vyloučené, že tam padne ještě něco dalšího, i když by ty poryvy neměly být tak dramatické," dodal.

Ve státních lesích, které spravují Lesy ČR, poničil orkán v neděli a v pondělí asi milion metrů krychlových dřeva. Představuje to milion stromů. Dosud největší větrnou kalamitu v historii Lesů ČR způsobil orkán Kyrill, který v lednu 2007 poničil šest milionů metrů krychlových dřeva.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist