https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-teple-vltave-platil-rekordnich-77-dni-zakaz-splouvani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Teplé Vltavě platil rekordních 77 dní zákaz splouvání

21.11.2019 00:15 | VIMPERK PRACHATICKO (ČTK)
Kvůli nízké hladině řeky bylo letos zakázáno splouvání Teplé Vltavy 77 dní. / Ilustrační foto
Kvůli nízké hladině řeky bylo letos zakázáno splouvání Teplé Vltavy 77 dní. / Ilustrační foto
Kvůli nízké hladině řeky bylo letos zakázáno splouvání Teplé Vltavy 77 dní. Je to dosud největší omezení. Letos řeku splulo přibližně 2100 lodí, což je téměř o 25 procent méně než loni. Kvůli nízké hladině řeky letos platil zákaz na Teplé Vltavě, která vede šumavským národním parkem, celé září. Včera to řekl mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.
 

"Letošní sezona je srovnatelná s rokem 2015, což byl extrémně suchý rok," uvedl Dvořák. Například loni platil zákaz splouvání 25 dnů a řeku tehdy zdolalo 2858 lodí.

Na 16 kilometrů dlouhý úsek Teplé Vltavy mezi Soumarským Mostem a Pěknou podléhající přísnějšímu režimu ochrany smí vodáci od 1. května do 31. října. Zákaz splouvání platí ve chvíli, kdy výška hladiny u Soumarského Mostu klesne pod 50 centimetrů. Lidé smí na řeku pouze na kánoi nebo kajaku. "Pramice nebo rafty jsou zakázány, protože by mohly poškodit dno řeky," uvedl Dvořák.

V minulosti Teplou Vltavu splouvali vodáci bez jakéhokoliv omezení. Regulaci zavedl až návštěvní řád šumavského národního parku kvůli tomu, že nadměrný provoz lodí může mimo jiné ovlivnit populaci perlorodky, která se údajně v tomto úseku na dně řeky vyskytuje. "Před zavedením tohoto systému za rok Teplou Vltavu splulo třeba i 12.000 lodí za sezonu. Omezení počtu svědčí biotopu, který se v řece v posledních letech skutečně obnovuje," uvedl Dvořák.

Náklady na provoz na Teplé Vltavě park vyčíslil přibližně na 1,3 milionu korun za sezonu. Největší část z toho stojí strážci a provoz informačního stanoviště Soumarský Most. Turisté hradí poplatek za loď přes rezervační systém 500 korun. "Ekonomiku ještě nemáme uzavřenou, ale předpokládáme, že budeme ve splouvání letos vzhledem k suchému počasí v mírné ztrátě," řekl Dvořák.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist