https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-teplou-vltavu-se-letos-vydal-rekordni-pocet-lodi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Teplou Vltavu se letos vydal rekordní počet lodí

11.12.2021 00:48 | VIMPERK (ČTK)
Splouvání Vltavy.
Splouvání Vltavy.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | npsumava.cz
Na Teplou Vltavu, která vede šumavským národním parkem, se letos vydalo 3360 lodí. Je to nejvíce za poslední roky a o čtyři stovky lodí více než loni, informoval mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák.
 

"Za celou dobu povinné rezervace tolik lodí v jediné sezoně ještě nesplulo. Jednoznačně tomu pomohlo počasí. Dostatečně pršelo, a tak nebyl jediný den, kdy by se z důvodu nízké hladiny Teplé Vltavy nemohlo splouvat. Dokonce jsme zaznamenali rekordní počet dnů - 75, kdy hladina vystoupala nad 61 centimetrů, a tak mohlo splouvat více lodí bez průvodců,“ uvedl koordinátor splouvání Vladimír Dvořák.

Na 16 kilometrů dlouhý úsek Teplé Vltavy mezi Soumarským Mostem a Pěknou podléhající přísnějšímu režimu ochrany smí vodáci od 1. května do 31. října. Zákaz splouvání platí ve chvíli, kdy výška hladiny u Soumarského Mostu klesne pod 50 centimetrů. Pokud je stav vody do 61 centimetrů, plavidla musí doprovázet průvodce. Bez něj smějí vodáci na Teplou Vltavu ve chvíli, kdy je výška vody nad 61 centimetrů. Při výšce hladiny 50 až 61 centimetrů smí vyjet denně maximálně 63 lodí. Pokud hladina vystoupá nad 61 centimetrů, může denně na řeku 180 plavidel.

V minulosti sjížděli vodáci řeku bez omezení. Regulaci zavedl až návštěvní řád národního parku kvůli tomu, že nadměrný provoz lodí může ovlivnit populaci perlorodky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist