https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-trutnovsku-odhalili-pomnik-venovany-vyhynulemu-horci-jarnimu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Trutnovsku odhalili pomník věnovaný vyhynulému hořci jarnímu

23.9.2018 00:50 | VELKÝ VŘEŠŤOV (ČTK)
Ochránci přírody v pátek u Velkého Vřešťova na Trutnovsku otevřeli 89. lokalitu Blíž přírodě a odhalili tam pomník věnovaný vyhynulému hořci jarnímu.
Ochránci přírody v pátek u Velkého Vřešťova na Trutnovsku otevřeli 89. lokalitu Blíž přírodě a odhalili tam pomník věnovaný vyhynulému hořci jarnímu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Český svaz ochránců přírody
Ochránci přírody v pátek u Velkého Vřešťova na Trutnovsku otevřeli 89. lokalitu Blíž přírodě a odhalili tam pomník věnovaný vyhynulému hořci jarnímu. Řekl to David Číp z Českého svazu ochránců přírody JARO Jaroměř. Součástí lokality je i nová infotabule, lavička, hmyzí hotel a hadník.
 

V místě stále roste například vzácný hořeček nahořklý. "Jde o jednu z posledních lokalit hořečku nahořklého široko daleko. Nejbližší je v Českém ráji, pak až ve středních Čechách. Kdysi tady byl ráj těchto hořečků a hořců, proto jsme se rozhodli na to upozornit a jedné z těchto kytek vytvořit pomník. Je to unikát, nevím o tom, že by v ČR měla nějaká kytka pomník," řekl Číp.

Pomník věnovaný vyhynulému hořci jarnímu.
Pomník věnovaný vyhynulému hořci jarnímu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Český svaz ochránců přírody

Ochranáři před dvěma lety louku o výměře asi 0,4 hektaru, která patří k nejvýznamnějším botanickým lokalitám regionu, odkoupili od soukromých vlastníků. Stráň leží severovýchodně od Velkého Vřešťova a východně od silnice z Velkého Vřešťova do Sedlece. "V minulosti byly snahy vyhlásit toto území jako rezervaci, ale nešlo to, vlastníků bylo několik a někteří žili v zahraničí. Hrozil jí zánik, protože neměla žádnou územní ochranu. Třeba kolem roku 2000 byl pokus o zalesnění lokality smrkem," řekl Číp.

Louka je významná výskytem řady chráněných druhů. Na podkladu slínů tam kromě hořečku nahořklého roste například čistec německý, pcháč bezlodyžný, svízel severní, vemeník dvoulistý, kruštík širolistý či prvosenka jarní. Teplomilné druhy hmyzu reprezentuje cikáda chlumní, soumračník slézový či ostruháček švestkový. Jde také o poslední lokalitu okáče strdivkového v regionu. Z obratlovců tam žije slepýš křehký, ještěrka obecná či v přilehlých křovinách ťuhýk obecný.

Péče o lokalitu spočívá v pravidelném kosení s vynecháním malých částí nepokosených pro rozmnožování bezobratlých.reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist