https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-udrzbu-kazdeho-stromu-v-parku-nebo-ulicich-prahy-je-potreba-jednorazove-az-sto-litru-vody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na údržbu každého stromu v parku nebo ulicích Prahy je potřeba jednorázově až sto litrů vody

24.8.2018 01:19 | PRAHA (Ekolist.cz)
Na snímku centrální park v Praze 19.
Na snímku centrální park v Praze 19.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | praha.eu
Rekordní teploty a sucho, které trápily Prahu v posledních měsících, byly náročné také na údržbu zeleně. Každý strom v Praze spotřebuje jednorázově až 100 litrů vody, Praha se navíc snaží o stromy pečovat nadstandardně. Zalévání je pravidelné do pěti let po výsadbě stromu, v jiných městech je to obvykle dva až tři roky. Informoval o tom Magistrát hlavního města Prahy.
 

Ve velkém horku a zároveň suchých dnech vyžadují stromy v Praze speciální péči. Záleží však především na druhu stromu a jeho poloze. Ideální je intenzivní zalévání, aby se voda dostala až do spodních vrstev ke kořenům. Zalévání stromů je přitom velice nákladné. Ve stromořadích je to obvykle 100 litrů na jeden strom v rámci údržby. V parcích dle potřeby 50 až 100 litrů na strom.

Zároveň také Technická správa komunikací osvěžuje ve vysokých teplotách pražské ulice. Denní spotřeba vody je zhruba 660 metrů krychlových a jeden kropicí vůz na jedno naplnění osvěží ulice o průměrné délce 17 kilometrů. Při zajištění maximálního počtu programů ve čtyřech okruzích kol zaplatí TSK za jeden den kropení 868 tisíc korun bez DPH.

Pražský magistrát se také rozhodl v rámci vln veder začátkem srpna zvýšit peníze na kropení o 10 milionů korun. „V parném létě je potřeba zalévání u dvacetiletých nebo třicetiletých stromů intenzivnější než po zbytek roku. Běžný přísun vody jim nestačí, proto bylo nutné finance navýšit,“ vysvětlil tento krok radní hl. m. Prahy, Petr Dolínek.

Stromy jsou důležitou součástí města. Zalévání ve větší míře je velice nutné. Pokud strom nemá dostatek vody, snaží se ulehčit zátěž ve stresovém prostředí. To znamená, že se zbaví části listů nebo všech listů předčasně. Tím krátkodobě vyřeší nedostatečný přísun vody. Problém je, pokud takováto léta nastanou několikrát po sobě. Strom si totiž nemá možnost stihnout vyrobit dostatek zásobních látek pro růst, vitalitu a obranyschopnost a u některých stromů se může jednat o nevratný stav - další suché léto jednoduše nepřečkají.

Výhody stromů v ulicích jsou však nesporné. „Zeleň v zástavbě snižuje prašnost, dále se projevuje snížená koncentrace ozonu, nižší teploty (stromy fungují jako výkonné klimatizační jednotky), vyšší vlhkost vzduchu a zároveň funguje jako zastínění prostoru. Proto musíme dělat vše pro to, abychom stromy v ulicích udrželi v dobrém stavu i při současných nepříznivých podmínkách,“ doplnila radní Jana Plamínková.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist