https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-valech-pardubickeho-zamku-zije-vzacny-druh-plostice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na valech pardubického zámku žije vzácný druh ploštice

4.4.2020 00:21 | PARDUBICE (ČTK)
Vzácná štíhlenka pavoukomilná byla nalezena v zámeckých valech v Pardubicích.
Vzácná štíhlenka pavoukomilná byla nalezena v zámeckých valech v Pardubicích.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na zámeckých valech v Pardubicích žije vzácný druh ploštice. Odborníci Východočeského muzea objevili první doklad výskytu tohoto hmyzu v Čechách. Štíhlenka pavoukomilná má navíc unikátní způsob obživy, živí se krádežemi kořistí z pavoučích sítí, uvedlo muzeum v tiskové zprávě.
 

"Vzácný druh ploštice jsem sklepal z břečťanu, který obrůstá kmen stromu v severozápadní části zámeckých valů. Je to drobný druh o délce těla zhruba pět milimetrů, velice subtilního vzhledu. Díky dlouhým nohám a tenkému tělu trochu připomíná komára," řekl vedoucí přírodovědného oddělení Jan Dolanský. Štíhlenka se živí tzv. kleptoparaziticky. Požírá kořist ze sítí pavouků, kteří jsou přitom mnohem silnější a nebezpečnější než ploštice.

"Mezi listím břečťanu, kde byla nalezena, se zde běžně vyskytují pokoutníci Tegenaria ferruginaea a Eratigena atrica, kteří jsou pravděpodobnými hostiteli této ploštice," řekl Dolanský.

Z území České republiky byl výskyt štíhlenky pavoukomilné dosud znám jen jediného nálezu v roce 2016 v Brně. Exemplář z Pardubic je tak prvním dokladem o výskytu v Čechách. Druh je jinak běžný ve Středomoří a v Maďarsku.

Valy pardubického zámku patří spolu s přilehlou lipovou alejí do evropsky významné lokality vyhlášené pro ochranu brouka páchníka hnědého a jeho biotopů. Nález se povedl během průběžného průzkumu a monitorování fauny a flóry, které provádějí pracovníci přírodovědného oddělení muzea. Určení druhu potvrdil entomolog Petr Kment z entomologického oddělení Národního muzea.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist