https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-vychode-francie-nechteji-aby-se-jaderna-elektrarna-jmenovala-jako-vino
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na východě Francie nechtějí, aby se jaderná elektrárna jmenovala jako víno

30.8.2023 01:02 | PAŘÍŽ (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vinaři na východě Francie nechtějí, aby se jaderná elektrárna jmenovala jako jejich víno. Spor se rozhořel, když vláda rozhodla rozšířit stávající elektrárnu Bugey o dva nové reaktory. Zařízení se jmenuje stejně jako značka certifikovaného původu (AOC), kterou používají vinaři departementu Ain u švýcarských hranic. Ti se obávají negativních dopadů na odbyt svého vína, například když se v jaderné elektrárně stane havárie, píše deník Le Parisien.
 

Změnu názvu elektrárny, která se nachází na území obce Saint-Vulbas, vinaři navrhovali už v roce 2012. O změnu názvu elektrárny teď usilují znovu, protože vláda oznámila, že v jejím areálu chce nechat vybudovat dva nové reaktory typu ERP2.

Vinaři odmítají, že by byli proti jaderné energetice. Název elektrárny však jejich značku zastiňuje. "Velmi často se setkáváme s klienty ve Francii či v zahraničí, kteří s námi mluví o elektrárně. Lidé si rychle spojí elektrárnu s vinařským krajem," uvedli vinaři v prohlášení zaslaném listu Le Parisien.

Vinaři se také obávají možných negativních asociací. "Dokud se nic neděje, tak je všechno v pořádku. To platí do dne, kdy se stane havárie, byť třeba jen malá," uvedl šéf oblastního sdružení vinařů Jean-Luc Guillon. Poukazuje přitom na jadernou elektrárnu Tricastin. Kvůli jejím problémům a negativním zprávám o ní v tisku se tamní vinaři rozhodli změnit název značky, pod kterou své víno prodávali.

Vinaři v departementu Ain chtějí, aby se změnil název elektrárny. Tvrdí, že název Bugey, který označuje historickou oblast, kde leží jejich vinice, mají zaregistrovaný dávno před vznikem elektrárny. To je však pravda jen částečně.

První ochrannou známku sice vinaři dostali od úřadů v 50. letech minulého století, stávající značka AOC jim ale byla udělena až v roce 2009. Nyní ji využívá zhruba 80 výrobců vína. Výstavba elektrárny začala v roce 1965 a k síti byla připojena v roce 1972.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist