https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-vychode-pakistanu-budou-kvuli-smogu-uzavreny-skoly-restaurace-i-trziste
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na východě Pákistánu budou kvůli smogu uzavřeny školy, restaurace i tržiště

8.11.2023 23:06 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V nejlidnatější pákistánské provincii Paňdžáb budou kvůli silně znečištěnému ovzduší od čtvrtka uzavřeny školy, tržiště i restaurace. Indická metropole Dillí přijala v posledních dnech rovněž řadu protismogových opatření, včetně zastavení stavebních aktivit a zrušení vyučování. Dillí také od příštího týdne omezí vjezd automobilů do města, kam budou jeden den vpouštěna auta s lichými poznávacími značkami a další den se sudými čísly na poznávací značce, informovala agentura Reuters.
 

Ministr informací pákistánské provincie Paňdžáb, kde žije 110 milionů lidí, dnes oznámil, že od 9. do 12. listopadu budou ve velkých paňdžábských městech kvůli smogu uzavřena tržiště. "Stane se tak v souladu s doporučením ministerstva zdravotnictví," dodal. Školy, úřady, restaurace a další zařízení kromě nejnutnějších služeb, jako jsou lékárny a nemocnice, by podle místní vlády rovněž měly přerušit provoz, aby byl omezen pohyb lidí venku.

Indická metropole Dillí uvedla, že ruší vyučování ve školách od čtvrtka až do 18. listopadu. Na toto období byly přesunuty zimní prázdniny, které měly být podle původních plánů v lednu. Základní školy hlavní město Indie uzavřelo již dříve, aby chránilo před smogem nejmladší žáky, napsala agentura Reuters.

V Láhauru i v Dillí přispívají ke špatné kvalitě vzduchu emise z továren, doprava, ale také topení v kamnech fosilními palivy a spalování odpadků a zbytků úrody v okolí města. K těmto faktorům se v posledních dnech přidalo rovněž chladnější počasí, kvůli němuž se znečišťující částice hůře rozptylují.

Místní obyvatelé si v posledních dnech stěžují na sníženou viditelnost i na zdravotní obtíže související se smogem, jako je pálení v krku a v očích, píše Reuters.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist