https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-vylet-obrim-dolem-se-muzete-vydat-uz-o-vanocich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na výlet Obřím dolem se můžete vydat už o Vánocích

19.12.2017 14:35 | PEC P.S. (ČTK)
Kavinova cesta opět průchozí, pokud se nebojíte lavin
Kavinova cesta opět průchozí, pokud se nebojíte lavin
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | KRNAP
Turistická stezka v úseku od kapličky v Obřím dole do Obřího sedla pod Sněžkou bude od soboty 23. prosince opět průchodná. Zákaz vstupu tam začal platit po vichřici Herwart, která se českým územím prohnala 29. října. Modrá turistická trasa Obřím dolem je v zimě oblíbená hlavně mezi skialpinisty, kteří se tudy dostávají na hlavní krkonošský hřeben.
 

"Museli jsme tam zpracovat a uvolnit mezi 50 až 80 kubíky dřeva. Dřevo se odtud nestahovalo, ale jen rozřezávalo a nechávalo na místě. Obří důl bude oficiálně otevřen 23. prosince," uvedl náměstek ředitele Krkonošského národního parku (KRNAP) Václav Jansa.

Úsek od kapličky kolem takzvaného trkače do Obřího sedla leží v nejpřísněji chráněné první bezzásahové zóně KRNAP. "Podle lesního zákona tam až do soboty stále platí zákaz vstupu," upozornil Jansa.

Z významnějších turistických stezek je dosud v Krkonoších kvůli polomům uzavřen i chodník biskupa Doubravy ve Lvím dole. "Chodník biskupa Doubravy není značená turistická cesta, nicméně je běžně přístupná, ale v tuto chvíli je uzavřená. Jsou tam popadané stromy a my se tam nedostaneme jinak než lanovkou, kterou jsme schopni postavit až na jaře. Zákaz vstupu tam bude proto platit až do jara," uvedl Jansa.

Na území Krkonošského národního parku (KRNAP) vichřice Herwart poničila asi 14.000 metrů krychlových dřeva. Řada cest byla uzavřena nebo na nich byl kvůli nebezpečí pádů větví či poškozených stromů omezen pohyb turistů. Hlavní cesty v Krkonoších jsou nyní již bez polomů. Ve vrcholových partiích hor v bezzásahových zónách lesníci nechávají zlámané stromy na místě, v nižších polohách hor je těží a z lesa odvážejí.

Při orkánu Kyrill v lednu 2007 bylo v Krkonoších poničeno 88.000 metrů krychlových dřeva. Následnou obnovu lesů zařídila v rozhodující míře sama příroda, protože lesníci KRNAP na zničených plochách zvolili právě přirozenou obnovu lesa.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist