https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-vyskovsku-zacali-tridit-i-pouzity-olej-vybralo-se-ho-720-kg
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Vyškovsku začali třídit i použitý olej, vybralo se ho 720 kg

11.5.2017 12:42 | VYŠKOV (ČTK)
Vysmažené oleje a tuky by se neměly vlévat do toalet a dřezů domácností, hrozí totiž, že se odpady časem zanesou. Na ilustračním snímku sběrná nádoba na olej.
Vysmažené oleje a tuky by se neměly vlévat do toalet a dřezů domácností, hrozí totiž, že se odpady časem zanesou. Na ilustračním snímku sběrná nádoba na olej.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Přerov
Lidé ve 44 obcích na Vyškovsku začali třídit i použitý fritovací olej. Pro tento účel je rozmístěno 122 nádob. Při prvním svozu odpadová firma odvezla přes 720 kilogramů použitého oleje. Informovala o tom Barbora Szilvayová z firmy Eko-PF, která projekt zajišťuje.
 

Vysmažené oleje a tuky by se neměly vlévat do toalet a dřezů domácností, hrozí totiž, že se odpady časem zanesou. To se podle Szilvayové nejčastěji děje v přečerpávacích jímkách a nádržích. "Třídění tohoto odpadu je ekologickou činností, která minimalizuje problémy vzniklé při čištění kanalizací a čističek odpadních vod," uvedla Szilvayová.

Firma prostřednictvím společnosti Respono, která v lokalitě odpady sváží, obce na Vyškovsku oslovila loni koncem léta. Pro umístění nádob na třídění se jich vyslovilo 44. Celkem 122 nádob firma do obcí zavezla v říjnu a listopadu, deset jich putovalo přímo do Vyškova. Poprvé se sváželo v lednu.

"Použitého oleje bylo průměrně 18 kilogramů na jednu obec, přičemž někde při svozu nebylo vůbec nic a někde, například v Nesovicích, kde jsou zatím nejšikovnější, bylo celkově 81 kilogramů," řekla Szilvayová.

Olej se dále zpracovává, separují se tři složky. První část se používá na výrobu metylesteru, který se přidává do nafty jako biopalivo. Další části se pak používají například v chemickém a gumárenském průmyslu nebo v kosmetickém průmyslu.

Firma v tomto projektu působí celostátně. Nádoby má v podstatě v každém kraji ve větším či menším zastoupení. Nejvíce jich je v Jihočeském kraji, poté v Pardubickém, následuje Jihomoravský kraj. Na jihu Moravy projekt fungujeme například i v Moravském Krumlově, Břeclavi, v Židlochovicích u Brna, v Modřicích u Brna, v Podolí na Brněnsku nebo v části Znojemska.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist