https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-vysocine-loni-klesla-tezba-dreva-o-14-procent-i-tak-byla-nejvyssi-v-cr
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Vysočině loni klesla těžba dřeva o 14 procent, i tak byla nejvyšší v ČR

13.7.2022 12:00 | JIHLAVA (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na Vysočině loni klesla těžba dřeva v lesích v meziročním porovnání o 14,5 procenta na 7,446 milionu metrů krychlových, přesto byla nejvyšší mezi kraji v Česku. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Kvůli kůrovcové kalamitě ve smrkových lesích vytěžili lesníci na Vysočině nejvíc dřeva v zemi čtvrtým rokem v řadě. Zalesnit se jim minulý rok podařilo 9310 hektarů holin, i to byla největší rozloha v ČR.
 

Stromů poškozených hmyzem bylo na Vysočině minulý rok pokáceno téměř šest milionů metrů krychlových, což představovalo čtyři pětiny celkové těžby v kraji. Nahodilá těžba dřeva zahrnující i zpracování jinak poškozených lesních porostů převýšila 7,3 milionu metrů krychlových.

Loni se na Vysočině těžily téměř jen jehličnaté stromy, hlavně smrky. Dřeva listnatých stromů bylo 42 300 metrů krychlových, tedy přibližně půl procenta z celkové těžby. Bukového dřeva bylo 16 800 metrů krychlových a dubového dřeva 9700 metrů krychlových.

V České republice bylo za minulý rok podle ČSÚ vytěženo skoro 30,3 milionu metrů krychlových dřeva bez kůry, o 5,5 milionu metrů krychlových méně než v roce 2020. Druhý nejvyšší objem dřeva po Vysočině byl ze Středočeského kraje, kde byly vytěžené téměř čtyři miliony metrů krychlových. Třetí nejvyšší těžbu měl Jihočeský kraj s 3,6 milionu metrů krychlových.

Obnova lesů loni výrazně zrychlila. Rozloha zalesněných pozemků se meziročně zvýšila o 7000 hektarů na 40.679 hektarů, což je podle statistiků nejvyšší hodnota v novodobé historii ČR.

Na Vysočině se minulý rok podařilo zalesnit 9310 hektarů holin, lesníci vysazovali téměř rovným dílem jehličnaté i listnaté dřeviny. Přirozenou cestou se v tomto kraji les obnovil na 1191 hektarech půdy.

Na Vysočině je podle ČSÚ 207.742 lesních pozemků, což je čtvrtá nejvyšší rozloha mezi kraji. Víc lesů je v Jihočeském, Plzeňském a Středočeském kraji. V ČR zabírají lesní pozemky 2,679 milionu hektarů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist