https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-vysocine-loni-klesla-tezba-dreva-ve-statnich-lesich-o-vice-nez-polovinu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Vysočině loni klesla těžba dřeva ve státních lesích o více než polovinu

15.5.2024 23:15 | JIHLAVA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na Vysočině klesla minulý rok těžba dřeva ve státních lesích o víc než polovinu na 503 000 metrů krychlových. V roce 2022 vytěžil podnik Lesy České republiky (LČR) v tomto kraji přes 1,146 milionu metrů krychlových dřeva. Těžba byla na území kraje v předchozích letech vysoká kvůli kůrovcové kalamitě. Loňský objem svědčí o návratu k normálnímu nekalamitnímu hospodaření, sdělila mluvčí LČR Eva Jouklová na dotaz ČTK.
 
Státní podnik Lesy České republiky spravuje třetinu z celkových 208 000 hektarů lesů na Vysočině. Ze stromů pokácených vloni ve státních lesích bylo napadených kůrovcem 76 000 metrů krychlových dřeva, zatímco v roce 2022 vytěžily LČR na Vysočině 408 000 metrů krychlových kůrovcového dříví.

K možnému letošnímu šíření kůrovce mluvčí uvedla, že podnik je připraven. "Vyhledáváme průběžně a těžíme i v zimě, takže aktuální teplé počasí nic nezmění. Rozhodující bude druhá polovina července a srpen," doplnila.

V lesích na Vysočině byla podle Českého statistického úřadu v letech 2017 až 2022 nejvyšší těžba dřeva v zemi. Nejvíc stromů lesníci pokáceli v roce 2020, kdy bylo vytěženo 8,71 milionu metrů krychlových dřeva. Předloni bylo z lesů Vysočiny 5,3 milionu metrů krychlových dřeva.

Údaje za rok 2023 ještě statistici nezveřejnili. Majitelé a správci lesů na Vysočině, které ČTK oslovila loni na podzim, vesměs uváděli, že ve smrkových lesích škodil kůrovec méně než předchozí roky. V některých lokalitách už jsou ale dospělé smrky vytěžené.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist