https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-vysocinou-zazari-laserovy-paprsek-bude-merit-koncentraci-aerosolu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Vysočinou zazáří laserový paprsek. Bude měřit koncentraci aerosolů aktualizováno

10.8.2017 15:34 | PRAHA (Ekolist.cz)
Jedním z měřících přístrojů bude i lidar, jehož laserový paprsek dosáhne až do výšky třiceti kilometrů a bude po setmění pozorovatelný jako sloup zeleného světla mířící k zenitu.  Na snímku lidar na měřící stanici Melpitz.
Jedním z měřících přístrojů bude i lidar, jehož laserový paprsek dosáhne až do výšky třiceti kilometrů a bude po setmění pozorovatelný jako sloup zeleného světla mířící k zenitu. Na snímku lidar na měřící stanici Melpitz.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Ústav výzkumu globální změny AV ČR
V od 15. srpna do 15. září bude v blízkosti stožáru Křešín na Vysočině probíhat mezinárodní měření, které má zmapovat koncentrace aerosolů v atmosféře. Jedním z měřících přístrojů bude i lidar, jehož laserový paprsek dosáhne až do výšky třiceti kilometrů a bude po setmění pozorovatelný jako sloup zeleného světla mířící k zenitu. Po dobu měření bude v oblasti okolo stanice vydána navigační výstraha pro letecký provoz. Informoval o tom Ústav výzkumu globální změny AV ČR.
 

Na přelomu srpna a září bude na Národní atmosférické observatoři Košetice v rámci mezinárodního projektu ACTRIS probíhat měřící kampaň zaměřená na zmapování koncentrace aerosolů ve vertikálním profilu atmosféry. Do měření bude zapojeno několik typů lidarů, což jsou přístroje měřící zpětný odraz pulzů laserového paprsku od částic přítomných v atmosféře. Měření bude doplněno o data získaná z dalších přístrojů umístěných na vysokém meteorologickém stožáru. Po dobu měření bude zejména po setmění pozorovatelný zelený laserový paprsek mířící vzhůru.

Protože použitý laser může být při přímém pohledu proti zdroji nebezpečný pro zrak až do vzdálenosti třiceti kilometrů, bude v oblasti po dobu měření vyhlášena navigační výstraha pro letecký provoz. Oblasti by se měli vyhnout zejména piloti motorových padáků a dalších pomalu letících zařízení umožňujících výhled kolmo dolů. Ostatní jsou dostatečně chránění konstrukcí letadla. Pro pozemní pozorovatele nepředstavuje paprsek žádné nebezpečí. Obdobná měření probíhají po celém světě.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist