https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-zapade-usa-zastavili-pozary-blizici-se-k-yosemitskemu-parku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na západě USA zastavili požáry blížící se k Yosemitskému parku

24.7.2017 19:04 | PRAHA (ČTK)
Většinu požárů na západě severoamerického kontinentu podle úřadů způsobily blesky, některé ale úmyslně založili i žháři. Ilustrační foto.
Většinu požárů na západě severoamerického kontinentu podle úřadů způsobily blesky, některé ale úmyslně založili i žháři. Ilustrační foto.
Americkým hasičům se podařilo částečně zastavit více než dva týdny trvající lesní požáry v Kalifornii. Mnozí evakuovaní se mohli vrátit, ohně ale zničily desítky domů a některé silnice zůstávají uzavřené. Nedaleký Yosemitský národní park kvůli kouři potemněl, informovala dnes agentura AP.
 

S plameny ve venkovské oblasti bojovalo za použití vrtulníků a buldozerů přes 5000 hasičů. Jejich mluvčí řekl, že o víkendu zaznamenali výrazný úspěch navzdory suchému počasí. Požáry jsou nyní téměř z poloviny zastaveny, jejich úplná likvidace ale může podle místních činitelů trvat ještě asi dva týdny.

Ohně na úpatí pohoří Sierra Nevada dosud poničily území s křovinami o rozloze přes 308 kilometrů čtverečních. Plameny nadále ohrožují přibližně 1500 domů v okrese Mariposa známém z éry zlatokopů.

Stát na západním pobřeží USA, který pět let sužovalo sucho, zasáhla nyní vlna veder. K Yosemitskému parku proslulém starobylými sekvojemi se oheň přiblížil na vzdálenost 56 kilometrů. Silueta oblíbené turistické atrakce kvůli kouři potemněla.

Kromě západu USA postihly požáry v polovině července i západ Kanady, kde byl v provincii Britská Kolumbie poprvé od roku 2003 vyhlášen stav nouze. Většinu požárů na západě severoamerického kontinentu podle úřadů způsobily blesky, některé ale úmyslně založili i žháři.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist