https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nadherne-babi-leto-ma-jednu-vadu-na-krase-varuji-vedci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nádherné babí léto má jednu vadu na kráse, varují vědci

24.10.2018 01:05 | PRAHA (Ekolist.cz)
Krásné počasí posledních dnů znamená pro podstatnou část republiky sucho. Ilustrační snímek.
Krásné počasí posledních dnů znamená pro podstatnou část republiky sucho. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Kvůli krásnému „babímu létu“ došlo na území České republiky k opětovnému rozšíření sucha. To se díky zářijovým srážkám výrazně zmírnilo, ale opět vyšší teploty vzduchu a také výrazný deficit srážek během minulých týdnů vrátil výskyt sucha na 83 % území a sníženou zásobou vody v půdě trpí dokonce 92 % republiky. Extrémní či výjimečné sucho je na 48 % území republiky, což je podobný stav, jaký jsme zažívali během letních měsíců. Naštěstí podle předpovědi počasí by v následujících dnech měly přijít srážky a rozsah sucha zmírnit, a to především v povrchové vrstvě. Naopak hlubší vrstvy budou reagovat pomaleji. Informuje o tom Ústav výzkumu globální změny AV ČR.
 

Počátkem října před nástupem druhé fáze babího léta bylo sucho pozorováno zhruba na 40 % území republiky a pouze na 7 % mělo stav extrémní či výjimečný. V povrchové vrstvě sucho prakticky již nebylo a v hlubších vrstvách byl špatný stav na východě a severu Čech. Během prvních tří týdnů v měsíci říjnu se stav výrazně změnil. Stalo se tak díky vyšším teplotám vzduchu a navíc téměř vůbec nepršelo. Prakticky celé Čechy zasáhlo sucho kategorie S3 až S5, tedy výrazné až extrémní sucho, a to i v povrchové vrstvě (0-40 cm) či hlubších vrstvách (40-100 cm).

Nejhorší situace je stále ve středních, východních a severních Čechách. Nejvýraznějším suchem na území republiky trpí hlavně oblast Polabí. Naopak na Moravě je stav uspokojivý. Nejhůře je na tom oblast ležící severně od Brna a Ostravsko. Naopak na jižní Moravě není pozorováno sucho a je tam stav obvyklý pro dané období.

Celkově je na území republiky sucho pozorováno na 83 % území a na 92 % je snížená zásoba vody v půdě. Dokonce na 48 % území můžeme charakterizovat sucho jako extrémní či výjimečné, což odpovídá hodnotám letošního léta. Situace hodně připomíná rok 2015, kdy sucho vrcholilo v druhém týdnu srpna a díky jedné velké frontě došlo k významnému doplnění vody v půdě a sucho nebylo prakticky pozorováno. To se změnilo díky teplému babímu létu, kdy se během podzimu navrátilo téměř na celé území republiky.

Tak se v budoucnu může projevovat klimatická změna, kdy díky teplejší zimě bez většího množství sněhu nedojde k doplnění vody v půdě a ve vodních zdrojích. Poté kvůli dřívějšímu začátku vegetační sezóny dojde k i rychlejšímu vyčerpáni vody v půdě. K tomu horké léto ještě více vysuší krajinu. A místo toho, aby došlo k doplnění srážek během podzimu, může nastat delší období sucha s tzv. babím létem.

Stav vegetace

Díky vyšším teplotám vzduchu je nyní stav vegetace lepší než je v tuto dobu obvyklé. Nadmíru dobře je na tom vegetace na Moravě, kde kromě tepla bylo za poslední delší období i více srážek a sucho se zde tolik neprojevuje. Stav vegetace je tu místy až o 40 % lepší než je obvyklé. Naopak horší stav než je v toto období normální přetrvává na východě a západě Čech. Přispívá k tomu hlavně nízká zásoba vody v půdě a tedy horší dostupnost vláhy pro rostliny. Oproti minulému týdnu došlo prakticky všude ke zlepšení.

Předpověď stavu sucha

V tomto týdnu (22.- 29. 10.2018) nás čeká výrazné dynamické počasí, kdy se nad našim územím budou střídat tlakové útvary a na ně vázané fronty. To by mělo konečně přinést také srážky. Ty by se měly většinou ve formě přeháněk objevovat každý den, snad s výjimkou pátku. Týdenní úhrn srážek bude prostorově nevyrovnaný. Předpokládá se nižší úhrn na jižní Moravě, kde by mělo spadnout jen do 5 mm/týden. Na ostatních územích by mělo většinou napršet od 15-25 mm.

Díky těmto srážkám by se měl rozsah sucha v České republice zmenšovat. Rychlejší a i viditelnější bude v povrchové vrstvě do 40 cm. Naopak v hlubších vrstvách bude odezva menší. Relativní nasycení půdy bude nejčastěji mezi 40-50 %. Nejhorší situace nejspíše přetrvá v Polabí.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist