https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/najde-brno-koule-k-vyhlaseni-stavu-klimaticke-nouze-pta-se-rebelie-proti-vyhynuti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Najde Brno koule k vyhlášení stavu klimatické nouze, ptá se Rebelie proti vyhynutí

9.10.2019 10:01 | PRAHA (Ekolist.cz)
Rebelie proti vyhynutí.
Rebelie proti vyhynutí.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V úterý 8. října přivalilo hnutí Rebelie proti vyhynutí (Extinction Rebellion) k brněnskému orloji dvě koule s otázkou pro zastupitele města Brna: Najde Brno koule k vyhlášení stavu klimatické nouze? Aktivisté tak vyjádřili přání, aby Brno vyhlásilo stav klimatické nouze. Ten vyhlásila například Praha 7
 

Více než čtvrt miliardy lidí dnes na světě žije ve městech či celých státech, kde byla vyhlášena klimatická nouze. Političtí reprezentanti se zde přestali schovávat a přiznali obyvatelům, že je situace vážná. V České republice se stále mluví o suchu, chybějící vodě nebo kůrovcové kalamitě, jako by to byly náhodné nepříjemné jevy a nikoli důsledek postupujících klimatických změn. Právě na to však má vyhlášení “klimatické nouze” obyvatele upozornit. Že sledují dramatické změny, které spolu souvisí a jsou důsledkem změn klimatu, které způsobuje lidská činnost.

“Chceme, aby se také naše město postavilo situaci čelem a vyhlásilo stav klimatické nouze. Potřebujeme dát lidem jasně najevo, v jaké situaci se nacházíme a potřebujeme dělat další kroky, které budou v souladu s aktuálními vědeckými informacemi a tedy dostatečně efektivní," objasňuje František Kotas z hnutí Rebelie proti vyhynutí.

Kdokoliv, i bez trvalého bydliště na území města Brna, může podepsat žádost zastupitelstvu města Brna na www.tydenproklima.cz. Sejde-li se dva a půl tisíce podpisů, musí zastupitelstvo zařadit projednání vyhlášení stavu klimatické nouze do programu. Žádost vyzývá zastupitele města Brna, aby převzali zodpovědnost a naplňovali právo obyvatel města Brna na příznivé životní prostředí, jak je zakotveno v Listině základních práv a svobod.

“Oceňuji, že Brno schválilo akční plán snížit do roku 2030 emise oxidu uhličitého o 40 procent, ale bohužel to nestačí. Co potřebujeme, je usilovat o co nejbližší termín uhlíkové neutrality. Vyhlášení stavu klimatické nouze by pak všechny obyvatele města pravdivě seznámilo s tím, v jak vážné situaci se dnes nacházíme,” říká klimatolog a ekolog Alexander Ač.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist