https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/namesti-v-novem-boru-prislo-o-dve-stolete-lipy-navzdory-usili-zahradniku-uschly
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Náměstí v Novém Boru přišlo o dvě stoleté lípy, navzdory úsilí zahradníků uschly

10.5.2022 00:30 | NOVÝ BOR (ČTK)
Za záchranu lip na hlavním náměstí bojovali v Novém Boru od roku 2018, kdy se na nich podepsalo extrémně suché a horké léto.
Za záchranu lip na hlavním náměstí bojovali v Novém Boru od roku 2018, kdy se na nich podepsalo extrémně suché a horké léto.
Foto | Marie Čcheidzeová / Wikimeda Commons
O dvě stoleté lípy přišlo náměstí Míru v Novém Boru na Českolipsku. Navzdory všemu úsilí zahradníků stromy uschly, a museli je proto v minulých dnech pokácet. Už je ale nahradily dva vzrostlé javory, které by měly být odolnější, řekla ČTK mluvčí městského úřadu Radmila Pokorná. Stromy podle ní poškodilo extrémní léto před čtyřmi lety natolik, že jim už nepomohla ani následná speciální péče prostřednictvím takzvaných zavlažovacích sukýnek.
 

Za záchranu lip na hlavním náměstí bojovali v Novém Boru od roku 2018, kdy se na nich podepsalo extrémně suché a horké léto. I když je pracovníci technické správy pravidelně zalévali, stromy usychaly a předčasně opadaly. Od roku 2019 lípy před létem oblékaly takzvané zavlažovací sukýnky – čtyři vaky o objemu 90 litrů, z nichž se zálivka obohacená o hnojivo postupně uvolňovala. Prošly také radikálním bezpečnostním ořezem, který je zbavil suchých větví.

"Lípy sice díky péči částečně obrazily, ale jejich poškození bylo tak rozsáhlé, že znalec v oboru doporučil kvůli bezpečnosti jejich pokácení," doplnila vedoucí technické správy města Zdeňka Schreibová. Na jejich místo zahradníci vysadili javory, které by podle arboristy měly bez potíží snášet specifické podmínky na náměstí. "Podařilo se nám koupit dva vzrostlé javory, které vyrůstaly v blízkosti Lužických hor. Jsou tak zvyklé na místní klima a mělo by se jim u nás dobře dařit," dodala.

Podle arboristy Tomáše Sochy ze společnosti Stromy, který před lety vaky k lipám na náměstí instaloval, pomáhá tento systém hlavně při aklimatizaci nových výsadeb v náročných podmínkách městských ulic. Zavlažovací vaky pořídili před třemi lety kvůli extrémnímu suchu také například v Jablonci nad Nisou, využívali je u stromů v místech, která byla pro zavlažovací techniku hůř dostupná, nebo pro výsadbu, která byla kvůli umístění celý den na slunci, například na autobusovém nádraží.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist