https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/narodni-centrala-proti-organizovanemu-zlocinu-zahajila-stihani-v-souvislosti-se-zakazkou-na-likvidaci-ekologickych-zatezi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Národní centrála proti organizovanému zločinu zahájila stíhání v souvislosti se zakázkou na likvidaci ekologických zátěží Aktualizováno

13.1.2022 14:20 | PRAHA (ČTK)
Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) zahájila trestní stíhání devíti lidí a dvou právnických osob v souvislosti se státní zakázkou na odstranění starých ekologických zátěží vzniklých před privatizací skládky Nelahozeves. ČTK to dnes řekla vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová. Česká televize uvedla, že centrála provádí domovní prohlídky. Nebezpečné odpady odvážené z Nelahozevsi se ukládají na skládku Celio u Litvínova na Mostecku, vyjádření provozovatele ČTK zjišťuje.
 

"Trestní stíhání je vedeno pro následující trestné činy obecného ohrožení, podvodu ve stádiu pokusu, poškození a ohrožení životního prostředí a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže," uvedla Bradáčová. Trestné činy podle ní souvisejí s realizací veřejné zakázky ministerstva financí s názvem Opatření vedoucí k nápravě starých ekologických zátěží vzniklých před privatizací skládky Nelahozeves Kaučuk společnosti Unipetrol.

"Věříme, že bude vše řádně prošetřeno a jsme připraveni s příslušnými úřady plně spolupracovat," řekl ČTK mluvčí skupiny Orlen Unipetrol Pavel Kaidl. "Každoročně investujeme zhruba dvě miliardy korun na projekty spojené s ochranou životního prostředí a vyvíjíme maximální úsilí k minimalizaci dopadů naší výrobní činnosti. Tato kauza na nás neoprávněně vrhá špatné světlo, ačkoliv nejsme ani zadavatelem, ani realizátorem likvidace starých ekologických zátěží na skládce Nelahozeves Kaučuk," dodal Kaidl.

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) loni v létě při neohlášené kontrole našla na Celiu sudy s obsahem styrenových smol. Na základě toho poté rozhodla o omezení skládkování. Inspekce tehdy informovala, že o omezení rozhodla kvůli hrozbě bezprostředního závažného dopadu na životní prostředí. Nebezpečnost styrenu spočívá ve vysoké hořlavosti. O omezení skládky rozhodl také krajský úřad.

Omezení v provozu skládky je i nadále platné. ČTK to dnes řekl mluvčí inspekce Jiří Ovečka. "V této věci proběhla ze strany inspekce intenzivní kontrolní činnost, vzhledem k současnému šetření ale nebudeme další detaily zveřejňovat. Vzhledem k úkonům Policie ČR nelze v současné chvíli věc řešit v přestupkovém řízení," dodal mluvčí inspekce.

Firma Purum Kraft, pod kterou skládka Celio patří, tehdy uvedla, že jde o odpady z uskutečňované státní zakázky, která se týká skládky Nelahozeves Kaučuk společnosti Unipetrol s tím, že zakázka je v naprostém souladu s integrovaným povolením a provozními řády. Na skládce Celio v minulosti opakovaně hořelo.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist