https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/narodni-park-sumava-odhaduje-ze-letos-zpracuje-mene-kurovcoveho-dreva
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Národní park Šumava odhaduje, že letos zpracuje méně kůrovcového dřeva

28.8.2018 00:32 | STOŽEC (ČTK)
Šumavský národní park letos podle odhadů zpracuje 30.000 až 40.000 krychlových metrů kůrovcového dřeva. / ilustrační foto
Šumavský národní park letos podle odhadů zpracuje 30.000 až 40.000 krychlových metrů kůrovcového dřeva. / ilustrační foto
Šumavský národní park letos podle odhadů zpracuje 30.000 až 40.000 krychlových metrů kůrovcového dřeva. Je to výrazně méně než loni. V roce 2017 NP Šumava zpracoval kolem 50.000 krychlových metrů dřeva. Poklesu množení kůrovce napomohly i rozsáhlé polomy, které způsobily loni a letos silné bouřky. Řekl to náměstek ředitele šumavského národního parku Jan Kozel.
 

Těžba kůrovcového dřeva se v porovnání s loňskem zatím drží na 60 procentech. Kozel uvedl, že loni touto dobou park zpracoval přibližně 32.000 krychlových metrů napadených stromů, nyní to je kolem 21.000 krychlových metrů. "Zatím jsme na 64 procentech, což je pro nás pozitivní. Sice ještě máme před sebou minimálně září, kdy se nachází poměrně hodně kůrovcem napadených stromů, ale předpokládáme, že ten rok skončí lépe než ten loňský," uvedl Kozel.

Kvůli loňským a letošním polomům šumavský národní park zpracoval 220.000 krychlových metrů dřeva. Právě stromy poničené při bouřkách zpomalily expanzi kůrovce na zbytek lesa. "On (kůrovec) vyhledává oslabené stromy. Vyvrácené polomy se mu nejsou schopny bránit a zavalovat jej pryskyřicí jako stojící, vitální stromy. Tím pádem je větší nálet kůrovce do polomů, které když se včas zpracují, tak se početnost kůrovce v daném roce zmenší," uvedl Kozel.

Škodlivý brouk však ve velké míře napadl hospodářské lesy na řadě míst republiky. Vzhledem k tomu je na trhu přetlak dřeva. Šumavský národní park zatím proto neprodal přibližně deset až 15 procent vytěžené hmoty. "Museli jsme proto zřídit sklady a tam dřevo z lesa navozit. Samozřejmě, že vzhledem k situaci na trhu klesá i cena. V současnosti se prodá krychlový metr v průměru za 1250 až 1300 korun, což je výrazně méně než v minulých letech," řekl.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Marek Bílek
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist