https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/narozeni-slunete-je-pro-pracovniky-zlinske-zoo-splneny-sen-a-zazrak
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Narození slůněte je pro pracovníky zlínské zoo splněný sen a zázrak

11.6.2021 14:14 | ZLÍN (ČTK)
Slůně se drží v blízkosti své matky Kali, poblíž je vždy také samice Zola, která je podle ošetřovatelek starostlivou tetou.
Slůně se drží v blízkosti své matky Kali, poblíž je vždy také samice Zola, která je podle ošetřovatelek starostlivou tetou.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Za splněný sen či zázrak označují pracovníci zlínské zoologické zahrady narození prvního mláděte slona afrického v Česku. Slůně přišlo na svět v neděli ráno, několikadenní sameček je aktivní a dělá svým ošetřovatelkám radost. "Je to to nejlepší, co se nám v profesi může stát, že odchováme mládě, a ještě slona," řekla ČTK ošetřovatelka slonů Anna Žákovská. Mládě jí svým narozením dalo symbolický dárek, na svět přišlo přesně v den, kdy to bylo pět let, co se Žákovská o slony stará.
 

Silný pocit to byl i pro její kolegyni Michaelu Novákovou. "Je to úžasný pocit, doufaly jsme v to, jsme strašně nadšené," uvedla Nováková. Ošetřovatelky mládě zaměstnalo ještě před svým narozením. "Měly jsme služby v noci, kontrolovaly jsme kamery. Práce máme ale i teď daleko více," uvedla Nováková.

Sloní stádo, ve kterém jsou tři slonice a slůně, má nyní volnější režim než je běžné. "Necháváme jim hodně prostoru, ať se sžijí. Necháváme je co nejvíce svobodně žít," uvedla Žákovská. Slůně se drží v blízkosti své matky Kali, poblíž je vždy také samice Zola, která je podle ošetřovatelek starostlivou tetou. Zola byla před několika lety první ze stáda, která byla březí, mládě se však narodilo mrtvé, což u prvorodiček není neobvyklé.

"Kali je úplně úžasná, moc se o malého stará, je to předpisová máma. Zola jí hodně pomáhá, malý to občas chodí i k ní zkoušet, jestli mu něco nedá," uvedla Nováková. Třetí samice Ulu se spíš straní. "Malého se spíš bojí. Je to rošťák, někdy se na ni schválně rozběhne a jako by ji straší. Je nebojácný," uvedla Nováková. Kali se Zolou se slůněti stále věnují. "První dva tři dny ho skoro ani nenechaly ležet, už si pak potřeboval odpočinout. Teď už ho nechají chvíli odpočívat, ale když už je to dlouho, zase do něj dloubnou, ať popojde nebo se jde třeba napít," uvedla Nováková.

Také kvůli samici Ulu se ošetřovatelky chtějí postupně vrátit k běžnému režimu. "Ulu to pomůže, situace pro ni není úplně jednoduchá. Snažíme se jí věnovat, aby se necítila odstrčená. Ale ve stádě se musí popasovat oni sami," uvedla Žákovská.

Zlínská zoo chová tři slonice od roku 2003, zpočátku jejich rozmnožování neplánovala. Ošetřovatelé později začali připravovat samice na inseminaci, což byl dlouhý a náročný proces. Chov slonů v zoo je bezkontaktní, slonice se učily různé speciální povely, aby si zvykly na manipulaci. U Kali byla úspěšná až třetí inseminace. "Je to zázrak podpořený obrovským úsilím. Vše jsme se museli naučit, museli jsme nejdřív trénovat lidi a pak trénovat slony," uvedl ředitel zahrady Roman Horský. Pracovníci zoo a zejména jeho ošetřovatelky jsou ze slůněte nadšení. Dalším snem je pro ně mládě nosorožce. "Tak snad se to povede," řekla Nováková.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist