https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nastupce-azos-muze-dal-vyrabet-podle-soudu-zapachem-neobtezuje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nástupce AZOS může dál vyrábět, podle soudu zápachem neobtěžuje

7.3.2018 03:30 | PRAHA (ČTK)
Během několika soudních jednání u okresního soudu vypovídali jak obyvatelé okolní obytné zóny, tak zaměstnanci zinkovny. Nymburští obyvatelé říkali, že často cítí kovový zápach a mají zdravotní komplikace. Zaměstnanci firmy naopak uváděli, že žádný zápach necítí a jsou zdraví. / Ilustrační foto
Během několika soudních jednání u okresního soudu vypovídali jak obyvatelé okolní obytné zóny, tak zaměstnanci zinkovny. Nymburští obyvatelé říkali, že často cítí kovový zápach a mají zdravotní komplikace. Zaměstnanci firmy naopak uváděli, že žádný zápach necítí a jsou zdraví. / Ilustrační foto
Foto | / Azos
Nymburk prohrál soud s lakovnou a zinkovnou AZOS, respektive její nástupnickou společností Automotive Painting Partners (APP). Rozsudek okresního soudu v Nymburce včera potvrdil krajský soud, použil ale jinou právní argumentaci. Firma podle soudu neobtěžuje zápachem více než ostatní provozy v průmyslové zóně. Město rozsudek čekalo, podle starosty Pavla Fojtíka (Změna pro Nymburk) podá dovolání k Nejvyššímu soudu.
 

Nymburk se žalobou domáhal, aby lakovna snížila zápach z provozu. Okresní soud loni městu nevyhověl. Argumentoval tím, že se neprokázalo, že tento zápach obtěžuje obyvatele více než imise z ostatních podniků v průmyslové zóně. Nymburk se proti rozhodnutí odvolal právě ke krajskému soudu.

Firma s kritikou města nesouhlasí a uvádí, že splňuje veškeré předpisy. Její právnička Eva Krbcová zdůraznila, že AZOS dostal od ministerstva životního prostředí dotace, které by situaci mohly zlepšit. Firma je ale nemůže začít čerpat, protože kvůli řadě námitek a stížností stále nemá ukončené stavební řízení. Konkrétní kroky, kterými chce společnost přispět ke snížení zápachu, ale neuvedla.

"Opět se potvrdilo, co říkáme od samého začátku - náš nymburský provoz funguje naprosto v souladu s platnou legislativou. Žádné zákony, předpisy ani normy neporušuje," řekl po včerejším soudním jednání mediální zástupce APP Karel Samec.

Krajský soud uznal, že zamítnutí žaloby města bylo ze strany nymburského soudu věcně správné, podle senátu ale okresní soud použil nesprávnou právní argumentaci. Změna argumentace je ale podle právního zástupce Nymburka Bohuslava Sedlatého protiústavní, soud by měl v tomto případě dát možnost oběma stranám se vyjádřit.

Během několika soudních jednání u okresního soudu vypovídali jak obyvatelé okolní obytné zóny, tak zaměstnanci zinkovny. Nymburští obyvatelé říkali, že často cítí kovový zápach a mají zdravotní komplikace. Zaměstnanci firmy naopak uváděli, že žádný zápach necítí a jsou zdraví.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist