National Geographic: Antarktický ledovec ohřívá zřejmě i sopka
I další studie nalezly nepřímý důkaz existence vulkánů pod Antarktidou a vědci objevili vulkány soptící pod ledovou pokrývkou Islandu. Nová studie však jako první přináší přímý důkaz o relativně nedávné erupci v Antarktidě, která může ovlivňovat tamní ledovec dodnes. Zřetelná vrstva popela v ledu je "ohromující". Vaughan tvrdí, že vědci nikdy nic takového neviděli. Vrstva popela je zhruba 300 metrů pod povrchem, uvádí National Geographic. Tato hloubka společně s tenkými kyselými vrstvami, které se objevují ve vzorcích ze vzdálených oblastí západní Antarktidy, dokládají, že sopka vybuchla zhruba 300 let před naším letopočtem.
Následkem tepla uvolněného z vulkánu pravděpodobně roztálo velké množství ledu okolo a tato voda nejspíše protekla pod ledovcem do moře, uvádějí vědci. Kolem sopky led stále taje a voda zřejmě zvlhčuje spodní část ledovcové pokrývky, což urychluje pohyb blízkého ledovce Pine Island. Ten je dnes jedním z nejrychleji se pohybujících antarktických ledovců. Západní Antarktida přichází o ledovce a sopka může k tomuto jevu přispívat, řekl podle National Geographic Vaughan. Odpovědná však může být pouze za část celkové změny, protože dokáže ovlivnit jen blízký ledovec Pine Island. Hlavní vinu za ztrátu ledu v západní Antarktidě podle vědců stále nese globální oteplování.
Magnús Gudmundsson z Islandské univerzity v Reykjavíku, který se na studii nepodílel, ji prohlásil za "docela přesvědčivou", napsal National Geographic. Na Islandu je pod ledovcem mnoho sopek, ale led příliš nepoškozují. To ale může být v případě velkých ledovců, které jsou v Antarktidě, odlišné. "Pokud by se našlo místo dávné erupce, pravděpodobně by bylo možné studovat, jestli a jak tento výbuch ovlivňuje ledovou pokrývku," dodal.
Podle článku Masona Inmana v National Geographic ze dne 21. 1. 2008
reklama