National Geographic: Čínské emise rostou závratnou rychlostí
Šanghaj, největší čínské město. Tato fotografieje zveřejněna pod licencí GNU Free Documentation License (Svobodná licence GNU pro dokumenty). Využívá materiál z článku Wikipedie "Peoples Republic of China" | |
Foto: /www.wikipedia.org |
Kjótský protokol byl podepsán většinou států světa, z rozvinutých zemí jej nepřijaly pouze Spojené státy. Protokol zavazuje k redukci emisí pouze země rozvinuté, avšak země rozvojové, jako Brazílie, Indie či právě Čína, jsou od tohoto závazku osvobozeny. Pokud ale emise v Číně porostou tempem, které předpovídá nová studie, bude nutné učinit v rámci Kjótského protokolu změny.
Čína, nejvíce lidnatá země světa, se v poslední době rozvíjela takovou rychlostí jako snad žádná jiná země v historii světa. Za posledních několik let bylo na jejím území postaveno závratné množství závodů spalujících uhlí - každý týden byly otevřeny přibližně dva nové provozy. Svou roli v tom samozřejmě sehrála dostupnost uhlí jakožto levné suroviny. S narůstající výrobou ale roste spotřeba energie a s ní i emise.
Podle Auffhammera je proto nyní více než důležité přimět Čínu a další rozvojové země k přijetí nové environmentální dohody.
Studie Kalifornské univerzity bude zveřejněna v květnovém čísle časopisu Journal of Environmental Economics and Management.
Podle článku Masona Inmana na serveru National Geographic ze dne 18. března 2008
reklama
Online diskuse
Je vidět - 20. 3. 2008 - AlešŽe stále velká část lidí nepochopila , že spotřeba energie je funkcí životní urovně. Pokud nějaký stát se přibližuje vyspělým států zákonitě se přibližuje i jeho spotřeba energie /obyv a tím i emise CO2. Co se týče Číny , pak to je země obnovitelných zdrojů. Tři soutezky a další obří přehrady se staví , Čína je největším výrobce solárních panelů na světě. Dynamický rozvoj větrné energie. Dynamický rozvoj jaredné energie , plánují se desítky nových jad. el.Jenže to všechno nestačí 1,3 mld obyv to je více než celý vyspělý svět a ekonomika roste o 10% ročně. Takže za poslední rok spustila čína asi 1 uhelný Temelín každý týden Čína je také zemí téměř bez aut - mimo velká města , to se bude také brzi měnit. Pokud nechce Čína zůstat chudou zemí a tou je - 45% číňanů jsu zemědělci nemá žádnou další možnost jak omezit emise CO2, protože její emise CO2 /obyv jsou ve srovnání např s ČR velmi malé. |