National Geographic: Dávné globální oteplování vyvolala sopečná činnost
Dávná změna klimatu okyselila oceány, což vyhubilo mnohé mořské druhy. Teplota mořské hladiny stoupla asi o 5 °C v tropech a o více než 6 °C v Arktidě, píše časopis. Geochronolog Michael Storey se svými kolegy z Roskilde University v Dánsku datoval sopečný popel ze začátku období sopečných erupcí až po začátek globálního oteplení známého jako paleocenní-eocénní teplotní maximum (PETM).
James Zachos, expert na PETM z Kalifornské univerzity, který se na studii nepodílel, pro National Geographic řekl, že se tehdy během 10 000 až 20 000 let dostalo do atmosféry a oceánů 4 000 - 5 000 gigatun uhlíku. "Zdroje pro tak obrovské množství uhlíku uvolněného v krátké době jsou však omezené," uvedl Zachos. Někteří geologové již dříve uvažovali o tom, že na středooceánském hřbetu mezi Grónskem a Evropou vytrysklo obrovské množství magmatu. Horké magma uvařilo organický materiál sedimentovaný na dně moře. Při tom se podle teorie uvolnil do vody oxid uhličitý a metan. To katastrofálně okyselilo oceány a pravděpodobně kvůli tomu přibylo v atmosféře ještě více skleníkových plynů, napsal National Geographic.
Nová studie přesvědčivě ukazuje souvislost mezi sopečnou činností v severním Atlantiku a počátkem PETM, tvrdí Zachos. Oteplení moří následkem sopečné činnosti mohlo vyvolat úniky metanu usazeného v kontinentálních šelfech. I před PETM bylo zemské klima teplejší, než je dnes, napsal časopis. Další skleníkové plyny oteplily planetu ještě víc a na Zemi došlo k "dramatickým změnám", uvedl spoluautor studie Michael Storey. Například teplota hladiny Severního ledového oceánu dosahovala až 23 °C a palmy rostly i v Kanadě.
Studium tehdejší klimatické změny nám může osvětlit, "co se stane, když budeme pumpovat skleníkové plyny do atmosféry tímto tempem," řekl podle National Geographic Storey. "Nyní se oxid uhličitý dostává do atmosféry v mnohem větším množství než před 55 miliony lety," dodal. Kvůli lidské činnosti pohltí atmosféra každoročně sedm gigatun uhlíku. I současné globální oteplování může vyvolat další úniky skleníkových plynů, například metanu usazeného v arktickém permafrostu.
Podle článku Johna Roache v deníku National Geographic ze dne 26. 4. 2007
reklama